Eğitimde gündem: 13 Şubat boykotu

Eğitimde gündem: 13 Şubat boykotu
Eğitimde gündem: 13 Şubat boykotu
'Laik ve Bilimsel Eğitim' talebiyle yapılan 13 Şubat boykotu özellikle Ankara'daki bazı okullarda etkili oldu. Bazı okullarda öğrencilerin çıkışını engellemek için kapılara zincir vurulurken eylemlerde de gözaltılar var.

RADİKAL - Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Birleşik Haziran Hareketi'nin çağrısıyla yapılan 13 Şubat okul boykotu sabah okul önlerinde yapılan eylemlerle başladı. İzmir, İstanbul , Antalya, Artvin ve Edirne’de gözaltılar var.

İZMİR

13 Şubat boykotu için İzmir'de Basmane Meydanı'ndan Konak'a yürümek isteyen göstericileri polis su ve gaz sıkarak dağıttı. Bu sırada çıkan arbededen etkilenenler oldu. Kalabalığın bir bölümü Mürselpaşa Bulvarı'na, bir bölümü de Kültürpark içine doğru koşarak, su ve gazdan kaçmaya çalıştı.

Ankara'da Necla Kızılbağ Lisesi, Tuzluçayır İlkokulu ve Lisesi ile Süleyman Nazif İlkokulu'nda boykotun ilgi gördüğü belirtiliyor. Öğretmenlerin çoğunluğu Eğitim Sen'in grev çağrısına uyarken okul yönetimi öğrencilerin çıkmasına engel olmak için kapıya zincir taktı. Yine Ankara'da Çankaya Turan Fevzioğlu İlköğretim Okulu önünde boykot için toplananlara ise polis müdahale ederek bazı kişileri gözaltına aldı.
Ankara


İstanbul Gülsuyu'nda bulunan Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu'nda da polisin veli ve öğrencilere müdahale ederek 10 kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor. (Birgün/Evrensel)
Samsun

KADIKÖYKadıköy'de yaklaşık 400 kişinin katılımıyla yürüyüş gerçekleşti. Eğitim-Sen tarafından düzenlenen yürüyüşe Alevi dernek ve federasyonları da katıldı. Grup saat 11.00'da Kadıköy Boğa Meydanı'nda toplandı. Buradan yürüyüşe geçerek Bahariye Caddesi boyunca ilerleyen grup Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne geldi. Grup basın açıklamasını Kadıköy İlçe Eğitim Müdürlüğü bahçesinde yapmak istedi. Ancak, kapılar kapalı olduğu için grup sloganlar atarak bir süre bekledi. Bu arada grup içerisinden seçilen sözcüler, içeriye girerek yetkililerle basın açıklamasını burada yapmak için görüşme yaptı. Görüşmeden olumlu sonuç alan grup, açılan kapılardan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesine girdi. Burada sloganlar eşliğinde basın duyurusu okundu.

BEŞİKTAŞ
Beşiktaş Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişi boykot çadırı kurdu. Toplanan kalabalık hazırlanan afişler önünde fotoğraf çektirdi. Kurulan çadırda katılımcılara ve çevredeki vatandaşlara çay, kahve ve kahvaltı dağıtıldı. Burada yapılan konuşmalarda laik ve bilimsel eğitim için mücadelenin süreceği söylendi.

ANTALYA

Antalya'da okullarda bugün yapılan boykotla ilgili bildiri dağıtan 9 genç, polis tarafından gözaltına alındı. Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde ifadesi alınan gençler, daha sonra serbest bırakıldı. Muratpaşa İlçesi Meltem Halk Pazarı'nda dün öğleden sonra bildiri dağıtan 9 genç, vatandaşların ihbarı üzerine polis tarafından gözaltına alındı. İfadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürülen 9 genç, ifadesi alındıktan sonra, savcılık tarafından serbest bırakıldı. Öte yandan Akdeniz Üniversitesi'nde adı açıklanmayan bir öğrencinin de sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından boykotla ilgili olarak gözaltına alındığı bildirildi.
Antalya

Tunceli

 

 


  http://www.radikal.com.tr/129248812924882

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  el tayyip! - zebda

  tayyip yakında ilkokul cagındaki cocuklar bile senin bu kokuşmuş siyasetini protesto etmeye başlayacak..bir cocugun kalbinde kirli bir adam olarak bilinmek nasıl birşey? düşün bakalım. hangi namaz niyaz dua seni temizler artık? ilelebet kirlisin tarih sayfalarında ve milyonların gözünde! bu da sana yeter!

  Öğretimde Kalite ...... - Sebodil

  Yanlış, yetersiz ,verimsiz ,anlamadan ezberleme ve taklit odaklı öğretimin,zihinsel becerilerin gelişimini körelttiğinin farkındalığı oluşmadan öğretim sistemi faydalı hale dönüştürülemez.Aydınlarımız,eğitimcilerimiz , köşe yazarları , anneler ve babalar anlamadan ezberlemeye karşı çıkıyorlar mı? Açık kitap sınavların bilgiyi irdeleme ,yaratıcı ve üretken düşünebilme yetkinliğini geliştirdiğinin farkına varan var mı? Bütün olumsuzluklara rağmen teknoloji öğretim sistemlerini yeniden yapılandırmayı zorunlu hale getirecektir. e-öğrenmede iki engel aşıldığında okul binaları ve bahçeleri sadece sosyal faaliyetler ve spor yapmak için kullanılacaktır.Bu iki engel : (1) Yazılım yetersizliği (2) Oyun modunu öğrenme moduna dönüştürebilme yöntemleri. Yazılım yetersizliği aşılırsa gerisi kolay. Yazılım yetersizliğini aşabilecek bir takımla bu yetersizliği aşabilecek model hazırdır. Var mısınız ....? Selam,sevgi ve saygılar