Eğitimde, Hasan âli Yücel mesajlı devir teslim töreni

Eğitimde, Hasan âli Yücel mesajlı devir teslim töreni
Eğitimde, Hasan âli Yücel mesajlı devir teslim töreni

Ömer Dinçer statükoyu eleştirirken Nabi Avcı'nın 40 ların Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'e teşekkür etmesi dikkat çekti.

Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

AKP iktidarları döneminde en fazla bakan değişikliği yaşanan Milli Eğitim’de, koltuk bu kez Ömer Dinçer’den Nabi Avcı’ya geçti. Dinçer, 1940’lardan gelen ‘yönetim zihniyeti’ni değiştirmek için çalıştıklarını belirtirken, Avcı’nın, 1940’ların Milli Eğitim Bakanı Hasan âli Yücel’i ‘eğitime katkısı geçenler’ arasında anması dikkat çekti.
Milli Eğitim Bakanlığı ’nda da devir-teslim töreni dün yapıldı. İlk kez bir karne günü bakan değişimi yaşanan MEB ’te, yeni bakan Nabi Avcı’yı, selefi Ömer Dinçer yerine müsteşar Emin Zararsız’ın karşılaması dikkat çekti. Avcı ile kısa bir görüşmenin ardından, kameralar önünde devir-teslime geçildi.
Dinçer konuşmasında, özellikle ‘4+4+4’ eğitim sistemine yönelik çalışmalarda katkısı olan Bakanlık çalışanları ile öğretmenlere teşekkür etti ve ‘görevden alınmasının şifreleri’ni içerdiği yorumlanan şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz 1940’lı, 1950’li yıllardan bugüne gelmiş ve artık tüm dünyanın terk ettiği bir yönetim zihniyetini değiştirmeye çalıştık. Tabii statükonun değişimi her zaman risklidir. Bundan rahatsızlık duyan arkadaşlar olmuş olabilir.” Eğitim sistemine katkısı olanlara teşekkür eden Nabi Avcı’nın ise “Bize ve bizden önceki nesile doğunun ve batının prensiplerini, büyüklerini tanıtan Hasan âli Yücel’e (...) çok teşekkür ediyorum” demesi dikkat çekti.