Eğitimde karlı açılış

Eğitimde ikinci dönem yarın karla başlayacak. Edirne'de tatil bir gün uzatıldı. Doğuda öğrenciler yollara dünden çıktı...
Haber: MEHMET AYDIN / Arşivi
ONUR SAĞSÖZ / Arşivi

MUŞ/ERZURUM - Karakışın etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde eğitim-öğretim yılının ikinci yarısına kar nedeniyle sıkıntılı başlanıyor. Yatılı ve pansiyonlu ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler, yarın başlayacak eğitim-öğretimin ikinci yarısına çileli bir 'merhaba' demek zorunda kaldı.
Muş merkez Üçevler, Alaniçi, Arıköy, Cevizlidere köylerinde bulunan yaklaşık 500 öğrenci önceki gün velileriyle birlikte yaya olarak yollara düştü. Öğrenciler kar kalınlığının yer yer üç metreye ulaştığı yörede 20 kilometrelik yolu yaklaşık sekiz saatte yürüdü. Velilerden Nusret Yalçın, "Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü köy yolunu dik ve tehlikeli olması nedeniyle altı ay boyunca açamıyor. Biz de hafta sonu kar yağışı olacağı için erkenden yola çıktık" dedi.
Köy yolları Palandöken Dağı'ndan geçen Erzurum merkeze 35 km. uzaklıktaki Aziziye Köyü'ndeki yedi öğrenci ise Köy Hizmetleri'nin karüstü aracıyla kent merkezine getirildi. Köylerinde okul olmadığı için yatılı okullarda eğitimlerini sürdüren çocuklar, "Yılın yedi ayı kar altındayız" diye konuştu.
Büyükelçiye kar operasyonu
Kar, diğer bölgeleri de etkiliyor. Edirne'de okulların açılması bir gün ertelendi. Keşan-İpsala karayolu ulaşıma açılırken, İpsala Gümrük Kapısı'nda üç günden beri mahsur kalan ve lojmanda misafir edilen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegny askeri helikopterle İstanbul'a götürüldü. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Ankara ziyaretinde, ülkesinin dışişleri bakanıyla görüşecek olması nedeniyle üç gündür sıkıntı yaşayan Stegny için gümrük sahasının bir bölümündeki karlar temizlenerek helikopterin inebileceği bir pist hazırlandı. Rus büyükelçi, böylece dün akşamki buluşmaya yetişebildi.


    http://www.radikal.com.tr/7370497370490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.