Eğitimde kazan kaynıyor

Üniversitelerin birçoğu ile arası 'limoni' olan hükümet bir yandan yeni üniversiteler açmaya hazırlanırken, bir yandan da mevcut olanların bütçelerini kısıyor.

Üniversiteye 'akçalı' gözdağı mı?
ANKARA - Üniversitelerin birçoğu ile arası 'limoni' olan hükümet bir yandan yeni üniversiteler açmaya hazırlanırken, bir yandan da mevcut olanların bütçelerini kısıyor. Ödeneği yüzde 16 artırılan Diyanet'in ise 22 üniversiteye bedel olduğu göze çarpıyor.
2006 yılında YÖK ve üniversiteler ile enstitülerin toplam bütçesi yüzde 12 oranında artarak 5 milyar 218.5 milyon YTL'den 5 milyar 847.2 milyon YTL'ye yükseldi. İhale yolsuzluğu çerçevesinde tutuklanan Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın rektörü olduğu Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Karadeniz Teknik ve Niğde üniversitelerinin bütçeleri ise azaltıldı. ODTÜ ve Akdeniz üniversitelerinin bütçeleri de yüzde 0.4'lük artışla adeta donduruldu.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin 2005'te 88 milyon YTL olan bütçesi, yüzde 8'lik enflasyona karşın 2006'da yüzde 6.3 azaltılarak 82.6 milyon YTL'ye çekildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin bütçesi yüzde 4.6, Niğde Üniversitesi'ninki de yüzde 1.2 oranında daraltıldı. Yüksek Öğretim Kurulu (yüzde 2.5), Ankara (4.8), Yıldız Teknik (3.2), Dokuz Eylül (2.6), Trakya (6.3), Uludağ (7.5), Cumhuriyet (5.8), Atatürk (6.1), İnönü (4.5) ve Kocaeli (yüzde 4.1) üniversitelerinin bütçe artışları, yüzde 8'lik enflasyon artışının altında kaldı. Üniversitelerin toplam bütçe artışı yüzde 12'de kalırken, yüzde 16 oranında artırılan Diyanet bütçesi birçok bakanlığın bütçesini solladı ve 1 milyar 308 milyon YTL'ye ulaştı. 22 üniversitenin toplam bütçe büyüklüğü ise 1 milyar 311 milyon YTL'de kaldı.
Bütçe kesintisi Meclis'te
Üniversite bütçelerindeki kesinti ve Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanması TBMM gündemine de taşındı. Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a, 2006 bütçesinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi bütçesinde kesintiye gidilmesinin nedenini ve bunun rektöre karşı tutumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sordu. CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir ise Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Saidi Nursi'nin 100 yıl önce Van'da 'Medreset-üz Zehra' adıyla bir üniversite kurulması konusundaki girişimlerini anımsattı ve "Rektöre yönelik operasyonun nedeni, rektörün, yedi yıl önce tarikat ve şeyhlerin kuşatması altındaki bir üniversiteyi, Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda, çağdaş, laik ve uygar bir üniversiteye dönüştürme girişimleri olabilir mi? Sizin rektöre ve YÖK'e karşı düşüncelerinizin nedeninin, imam-hatip ve türban tartışmasından kaynaklandığı söylenebilir mi?" sorularını yöneltti.
(Radikal)Dinçer için ilginç zamanlama
ANKARA - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasının ardından YÖK Genel Kurulu, Başbakanlık Müşteşarı Ömer Dinçer'in profesörlük unvanının alınması ve bir daha geri dönmemek üzere öğretim üyeliğinden çıkarılması için disiplin cezası verilmesini gündemine koydu.
Bugün toplanacak genel kurulda Dinçer'e, intihal (aşırma) suçu nedeniyle meslekten men cezası verilmesi bekleniyor.
İntihal tartışmaları Dinçer Başbakanlık Müşteşarı olduğu tarihte başlamıştı. Dinçer için, Yahya Fidan ile hazırladığı 'İşletme Yönetimi' kitabında Tamer Koçal'ın kitabından intihal yaptığı iddiaları ortaya atılmıştı. Cumhuriyet Üniversitesi Yayın Etiği İnceleme Komisyonu, intihal raporunu YÖK'e iletmişti. YÖK, Dinçer'in bağlı olduğu Marmara Üniversitesi'nden de görüş istemiş, Üniversite, "İntihal olduğunu kabul ediyoruz", anlamına gelen bir üst yazı ekleyerek raporu YÖK'e geri sunmuştu. YÖK Genel Kurulu ise önce, 3 Haziran'da disiplin yönetmeliğinde 'intihal' suçuyla ilgili yeni bir düzenleme yaparak, iki yıllık zamanaşımı sınırlamasını kaldırdı. Bu kararla, Dinçer'e yönelik işlem başlatılması için zemin hazırlandı. Ancak aradan geçen dört ayda YÖK, Dinçer'e disiplin cezası vermedi.
'Yıpratma amaçlı'
Dinçer'in avukatı Abdurrahman Öz dün bir açıklama yaparak iddialara cevap verdi. Bilirkişilerin intihali doğrulamadığını savunan Öz, "İntihal iddiası müvekkilimi, halen yürütmekte olduğu Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde yıpratma amaçlıdır" dedi.
YÖK'e gönderilen savunmada ise Dinçer'in kitaptaki alıntıları hem dipnotlarda hem de kaynakçada belirttiğine dikkat çekildi.
(Radikal)


Baro: Rektöre işkence yapıldı
ANKARA - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasına en ilginç tepkilerden birini, Ankara Barosu verdi. Baro Merkezi, Aşkın'ın 10 saati aşkın süre ayakta ifade vermesini 'işkence' olarak niteledi. CMK'nın 148. maddesine atıfta bulunan Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Yürütme Kurulu şu değerlendirmede bulundu: "İfade alma ve sorguda yasak yöntemler' başlıklı maddede 'şüphelinin ve sanığın beyanı özgür iradesine dayanmalıdır, bunu engelleyici kötü davranma.. yorma.. gibi bedensel veya ruhsal müdahaleler yapılamaz. Yasak usullerle elde edilen ifadeler rızayla verilmiş olsa da delil olarak değerlendirilemez' denilmektedir. Maddenin tutuklamada karar verecek mahkemede de uygulanacağına tereddüt yoktur. Ne var ki Rektörler Komitesi'nin yazılı açıklamasına göre, Rektör Aşkın, on saati aşkın bir süre ayakta sorgulanmıştır. Şüphelinin sorgusunun bu usulle icrasıyla, rızayla verilmiş olsa da ifadesi delil olarak kabul edilemez."
(Radikal)


'Ben de tehdit ediliyorum'
VAN - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz, iki yıldır aşırı dinci kesimlerden ölüm tehditleri aldığını öne sürdü. Cengiz, kendisine yönelik imzasız tehditlerden jandarma ve polisi haberdar ettiğini belirterek, "İki yıl önce fakülte içindeki mescidi kapattım, ardından ilk tehdit, kampüs alanı içinde bulunan cami imamından geldi. Bu konuyu savcılığa bildirdim ve gerekli soruşturma açıldı. Daha sonra hakaret içeren mektuplarla, 'önce eşini sonra seni öldüreceğiz' diye imzasız mektuplar aldım. Jandarma ve polisi bilgilendirdim. Soruşturma sürüyor" dedi.
(dha)


Rektörler yarın Van'da...
Rektör Aşkın'ın tutuklanmasını 'laik Cumhuriyet'e yönelik komplo' diye nitelendiren Rektörler Komitesi yarın Van'da toplanacak. Erdoğan'dan rektörlere: Herkes görevini bilirse, faydalı olur

ANKARA - Rektörler, cezaevindeki Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ı destek amaçlı yapacakları Van gezisini bir gün öne aldı. Rektörler Komitesi, yarın Van'da olacak ve Rektör Aşkın'ın yanında olduklarını vurgulamak için saat 16.00'da bir toplantı yapacak. Rektörlerin Van'da bir gece kalması bekleniyor.
CHP: Bu YÖK'ün işi
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş başkanlığındaki dört kişilik heyet ise Rektör Aşkın'ın tutuklanmasıyla ilgili inceleme için dün Van'daydı. İncelemelerini rapor halinde genel başkanlarına sunacaklarını belirten Ateş, "Bir bilim adamının çete kurması, tutuklanması, cezaevine konması kabul edilir bir olay değil. Rektörün yargılanmasının Anayasa ve YÖK Yasası'na göre, YÖK tarafından yapılması gerekirken, maalesef böyle bir olayla karşı karşıyayız. Yargı kararı var. Bir de cezaevine konulmuş bir rektör var" dedi.
Yargıya güvenleri sorulan Ateş, "Bir yargı mensubunun hatası, yargıya mal edilemez. Yargıya güvenimiz sonsuz" diye konuştu.
Pakistan'a uçmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Tayyip Erdoğan ise bir gazetecinin, "Rektör Aşkın'ın tutuklanmasını, Rektörler Komitesi'nin 'komplo' olarak değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi: "Herkes görevini bilirse, öyle zannediyorum ülkemize çok daha faydalı oluruz. Yeter ki herkes görevini, yerini bilsin ve bulunduğu görevin gereğini yerine getirsin."
'Devlette kavga olmaz'
TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı AKP'li Tayyar Altıkulaç ise YÖK-hükümet kavgasında taraflara 'sağduyu çağrısı' yaptı. Kurumlararası çekişmelerin hem kurumlara hem parlamenter rejime zarar verdiğine dikkat çeken Altıkulaç, "YÖK de, hükümet de devletin organları. Devlet, devletle kavgalı olmaz, olmamalı " dedi.
Tutuklama ve YÖK'ün tavrına ilişkin diğer tepkiler ise şöyle:
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu: Üniversitelerarası Kurul ve YÖK'e tavsiyem hukukun gösterdiği yoldan gitmeleri ve suçsuz olduğuna inanıyorlarsa ki, bu kuvvetle muhtemeldir, sayın rektör için hukuki yardımda bulunmalarıdır.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: YÖK Başkanı tarafından söylenen şeyler çok ciddidir. Ama bir yandan devam eden adli süreç var. Van'a giden arkadaşlarımızın raporundan sonra kamuoyuyla geniş bir şekilde paylaşacağımız bir konu olacaktır bu. Çok ağır iddialar var işin içinde.
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu: "Prof. Dr. Aşkın'ın göreve gelmeden önce gerçekleşen bir ihale nedeniyle tutuklanması doğal, çünkü ihalenin malzemelerin teslim alınması ve ödemeleri, Aşkın zamanında gerçekleşti. Burada asıl suçlu YÖK, eğer daha önce idari soruşturma açsa olaylar bu kadar büyümeyecekti.
(Radikal, dha)

Evine ziyaret
Rektörler Komitesi'nden önce CHP'den dört kişilik bir heyet Van'a giderek Yüzüncü Yıl Rektörü Prof. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasıyla ilgili incelemelerde bulundu. Heyet rektörün eşi Oya Aşkın'ı da evinde ziyaret etti. CHP'liler bugün cezaevindeki Aşkın'la görüşecek.
FOTOĞRAF: FAHRETTİN GÖK/DHA


    http://www.radikal.com.tr/7608257608250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.