Eğitimde kır ve kent aynı

Türkiye'nin gelişmiş illerinden Eskişehir'in merkezindeki Zübeyde Hanım İlköğretim'de tayini çıkan 4. sınıf öğretmeninin yerine hâlâ atama yapılmadı; öğrenciler 10 gündür okula yakın parkta oynuyor. 3. sınıf da öğretmensizlikten birleştirildi, bir sırada üç-dört öğrenci oturuyor.

ESKİŞEHİR - Yeni eğitim yılı başlayalı 10 gün olmasına rağmen, Eskişehir merkezde bir ilköğretim okulunun 4. sınıf öğrencileri, öğretmen ataması yapılmadığı için eğitim alamıyor.
Erenköy Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Haydar Arslan, yeni eğitim öğretim yılının ilk günlerinde 4. sınıf öğretmeninin tayininin çıktığını belirterek, bu öğretmenin yerine henüz bir atama yapılmadığını söyledi. 4. sınıf öğrencisi 28 öğrencinin derslerinin boş geçtiğini ifade eden Arslan, şu bilgileri verdi: "Öğretmen ataması yapılması için ilgili makamlara gerekli başvuruları yaptık. Henüz olumlu bir gelişme yok. Öğrenci ve veliler günde bir-iki defa okula gelerek atama yapılıp yapılmadığını soruyor. Çocuklar okulun etrafından ayrılmıyor. Okulun karşısındaki parkta oynuyorlar."
Bir sırada dört öğrenci
Arslan, bunun yanında 3. sınıf öğretmeninin de hamile olduğu için rapor aldığını, öğrencilerin okuldan soğumaması için iki üçüncü sınıfı birleştirdiklerini belirtti. Ancak bu sınıfta eğitim yapıldığını söylemenin imkânsız olduğunu anlatan Arslan, çocukların sıralarda 3'er 4'er kişi oturduğuna işaret etti. Arslan, "Kent merkezindeki bir ilköğretim okuluna bu görüntüler yakışmıyor. Çocukların müfredattan uzak kalmaması için en kısa sürede öğretmen atamalarının yapılmasını bekliyoruz" diye konuştu.