Eğitimde proje bayramı

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda uygulanan en iyi 20 projeyi seçti. Bu projelerin tüm okullarda yaygınlaşması için gelecek ay toplantı yapılarak milli eğitim müdürlerine anlatılacak.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda uygulanan en iyi 20 projeyi seçti. Bu projelerin tüm okullarda yaygınlaşması için gelecek ay toplantı yapılarak milli eğitim müdürlerine anlatılacak. Etkinliğin 'proje bayramı' olarak süreklileştirilmesi planlanıyor.
'AB hibe finansmanı ile yürütülen Temel Eğitime Destek Projesi' kapsamında geliştirilen projeler, içerik, uygulanabilirlik gibi kriterlere göre değerlendirildi ve en iyi 20 proje seçildi.
Üzümlü Halk Eğitim Merkezi'nin 'Babamı Evde İstiyorum' projesi de bu projelerin arasında yer aldı. Projede babaların her gün çocuklarına zaman ayırması hedeflendi. Proje sonunda kahveye gidişlerin azaldığı, çocukların da daha mutlu olduğu gözlendi.
Köy meydanına sinevizyon
Samsun Asarcık YİBO Müdürü Aydın Peker'in 'Haydi Babalar Okula' projesi ise kızların okullaşmasını sağlamak için köy meydanı veya köy okulunda velilere sinevizyon eşliğinde ve okuyan öğrencilerin anlatımıyla YİBO tanıtıldı. Bu sayede bu okullarda kızlarla erkeklerin aynı yerde kaldığı yolundaki önyargılar kırıldı. Okula yollanan kız çocuğu sayısı yükseldi.
Yine Peker'in bu projeyle ortak hazırladığı 'Toplama Değil Hoplama Kampı-Çilek' projesi de, ailelerinden uzakta okuyan bu öğrencilerin sorunlarını sosyal ve sportif etkinliklerle azaltmayı amaçlandı. Ayrıca, okul bahçesinde uygun bir alanda 'uygulama bahçesi' oluşturuldu. Öğrencilere meyve, sebze ekimi gibi evlerine döndüklerinde de ekonomik getirisi olabilecek eğitim verildi.
Karabük Mustafa Yazıcı Lisesi'nin 'Okul Çevresinin Düzenlenmesi ve Evcil Hayvanların Okul Bahçesinde Bulunması', hayvan sevgisi ve sorumluluk aşılamayı amaçlıyor. Başlangıçta okul bahçesine getirilen evcil hayvanlara talimatla bakan öğrenciler, bir süre sonra talimat almadan bakıma başladı.
Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 'Acil Onarım Ekibi' projesinde eğitim kurumlarının onarım, boya gibi ihtiyaçlarını karşılamak için mesleki ve teknik liselerden bir ekip kuruldu.
En iyi 20 proje
Etkin Gıda Güvenliği ve Beslenme Projesi (Ankara Yenimahalle Yunus Emre Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Kız Meslek Lisesi), Çoklu Zeka Kuramı Uygulamaları (Ankara), Gezici Tekstil Eğitim Merkezi Çalışmaları (Ankara-Erkunt Eğitim Merkezi), Kimya Öğretiminin Eğlenceli Hale Getirilmesinde Kullanılabilecek Oyunlar Geliştirme- Orhun Abidelerinin Bayburt Taşına İşlenmesi (Hayırseverler İlköğretim Okulu, Bayburt Lisesi), Mili Eğitim Müdürlüğü İnternet Sayfası Proje Havuzu (Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü), Arama Kurtarma Ekibi (Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi), Üzümlü ÖSS-LGS Çalışması (Erzincan-Üzümlü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü), Babamı Evde İstiyorum (Erzincan-Üzümlü Halk Eğitim Merkezi), Kardeş Kurum Projesi (Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü), Okul Çevresinin Düzenlenmesi ve Evcil Hayvanların Okul Bahçesinde Bulundurulması (Karabük-Mustafa Yazıcı Lisesi), EKO Okullar Projesi (Konya Selçuk Dr. Mustafa Öteni İlköğretim Okulu), Mükemmellik Yolculuğumuz (İstanbul-Kadıköy Anadolu Lisesi), Tire Anadolu Teknik Lisesi Çalışmaları (İzmir), El Sanatları Ürün Geliştirme Pazarlama (Mersin-Halk Eğitim Merkezi), EGO Kupası (NiğdeDumlupınar İlköğretim Okulu), Haydi Babalar Okula-Toplama Değil Hoplama Kampı Çilek Projesi (Samsun-Asarcık YİBO), Temiz Okul Temiz Çevre (Tokat-İl Milli Eğitim Müdürlüğü), Soru Bankası Projesi Laboratuvar Ortamında Sınav Sistemi Görsel Eğitim Materyali Hazırlama Projesi (Yalova-Milli Eğitim Müdürlüğü), Psikolojik Destek ve Danışma Hattı (Yozgat-Rehberlik ve Araştırma Merkezi), Acil Onarım Ekibi (Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü).