Eğitimde yeni sayfa

Eğitimde yeni sayfa
Eğitimde yeni sayfa

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitim muhabirleriyle kahvaltılı basın toplantısında buluştu.

"Eğitimde radikal hamlelerle kitleleri sıkıntıya sokmamak gerek" diyen Bakan Avcı, 4+4+4'ün yükünü çeken öğretmenlere teşekkür etti.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Eğitimde ‘4+4+4’ düzenlemesiyle köklü değişikliklerin yapıldığı Ömer Dinçer döneminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı görevini üstlenen Nabi Avcı, eğitim gibi alanlarda ‘radikal, köklü hamlelerden yana olmadığını’ ifade ederek bir ayağının sürekli frende olacağı mesajını verdi. Avcı, “Ders yılı başında başlayıp sonunu göremeyeceğimiz büyük projelerde iddialı olmak yerine mevcudu daha iyi nasıl işletebiliriz, düzenleyebiliriz, bunun üzerinde çalışmak bana siyasetin de Milli Eğitim Bakanlığı ’nın da yapısına daha uygun görünüyor. Radikal, köklü hamlelerle büyük kitleleri de sıkıntıya sokmamak gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Eğitim muhabirleri ile kahvaltıda biraraya gelen Avcı, buluşmanın ‘sohbet toplantısı’ olduğunu belirterek soruların birçoğunu espriyle “Tam bu soruyu çalışıyordum ki akşam elektrikler kesildi” diyerek geçiştirdi. Avcı, selefi Ömer Dinçer’in “Uzun tatil yapıyorlar” diyerek küstürdüğü öğretmenlere de 4+4+4 sürecindeki çabaları için teşekkür ederek “Bu zor sürecin en büyük ağırlığını gerçekten öğretmenlerimiz çekti. Geçen sene yaz tatilinde bu yeni düzenlemeye ayak uydurabilmek, okul ayarlamalarına fırsat sağlayabilmek için öğretmenlerimiz hiç tatil yapmadılar ve gece gündüz çalıştılar” dedi.

‘Edip Cansever’e yapılan ayıp’

 (Yunus Emre’nin ilahisi ve Edip Cansever şiirinin sansürlenmesi üzerine) “Bir şiirin bir mısrası veya kelimesi sizin hoşunuza gitmiyor ve siz onu değiştirerek veya onu çıkartarak alıyorsan, o şiiri hiç alma; alıyorsan da aslına sadık kalarak al, bir şiir üzerinde, metin üzerinde tashih yapma yetkin yok, kimsenin yok. Edip Cansever ile ilgili bu bir zihniyet meselesi de olabilir. Bir de bazı yayınevlerince ‘Böyle bir gayretkeşliğin içerisine girersek... bu iktidar da muhafazakâr bir iktidar, biz böylece Talim Terbiye heyetine kendimizi daha yakın bir kimlikle tanıtmış oluruz’ gibi bir gerekçeyle yapılıyorsa, bu ayıptır. Edip Cansever’in şiirini değiştirmek zihniyet meselesi. Türkiye bunları aşar, aşıyor.”

Sendika yönetmelik yaktı

 Bakan Avcı, eğitim muhabirleriyle Başkent Öğretmenevi’nde sohbet ederken bakanlık ana binası önünde yeni okul müdür ve yardımcılıkları yönetmeliği protesto edildi. Yönetmelikle liyakatin değil ‘istenilen kişi’nin atanacağını savunan Türk Eğitim-Sen üyeleri, yönetmeliği yaktı. Bakan Avcı ise “Uygulamayı görelim, sıkıntı olacak yerleri de çözeriz” dedi.