Eğitime davet

Cumhurbaşkanı Sezer'in emekli öğretmen olan eşi Semra Sezer'in öncülüğüyle tohumları atılan 'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' dün düzenlenen törenle başladı. Semra ve Ahmet Necdet Sezer herkesten kampanyaya destek istedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi emekli öğretmen Semra Sezer'in öncülüğünde başlatılan 'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'na her kesimden destek isteyerek, "Tüm yurttaşlarımızı göreve çağırıyor, eğitim güneşinin herkesi aydınlatacağı bir Türkiye için sorumluluk üstlenmelerini bekliyoruz" dedi.
Sezer, kampanyanın eğitsel etkinliklerinin
'Dünya Okuma-Yazma Günü'nde başlatılması dolayısıyla yayımladığı mesajda, bilgi üretiminin gelişmenin ana öğesi durumuna geldiğini vurgulayarak şu görüşleri dile getirdi:
Barış için eğitim

 • Barış dolu, yaşanabilir güzel bir dünya çağdaş eğitimle kurulabilir.
 • Bir toplumda yaşayan kişilerin eğitim
  olanaklarından yeterince yararlanamamaları o toplumun var olan sorunlarını çözümsüz kılacağı gibi sorunları daha da büyütecektir.
 • Eğitim hizmetlerini yaygınlaştırmak, çeşitli araçlardan yararlanarak yurttaşlarımızın eğitim düzeyini yükseltmek çağdaş uygarlığı amaç edinen ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.
 • Aydınlık geleceğin kurulabilmesinin anahtarı eğitimdir. Karanlığa ve bilgisizliğe karşı verilecek savaş ancak çağdaş eğitimle kazanılabilir.
 • Çağdaş eğitim, demokratik, laik cumhuriyetimizi yarınlara taşıyacak
  olan çocuklarımızın ve gençlerimizin dünyaya bakışını belirleyecek ve onlara mutlu yarınların kapısını açacaktır.
 • Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek için, çağdaş bilgilerle beslenen, akıldışılıktan ve bağnazlıktan uzak, herhangi bir dogmaya sapmadan sorgulayabilen, özgür düşünen, tartışan, üreten, paylaşmayı bilen bireyler yetiştirmek zorundayız.
 • 'El ele, mutlu yarınlara' düşüncesiyle hazırlanan ve yurttaşlarımızın
  eğitim düzeyinin ve yaşam kalitesinin yükseltilmesini temel alan projenin olgunlaştırılması sürecinde yurttaşlarımızın,
  sivil toplum örgütlerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının kampanyaya gösterdikleri ilgi ve destek, umutlarımızı artırmaktadır.
 • Hazırlık çalışmaları tüm illerimizde 19 Mayıs 2001 günü başlatılan Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'nda bugün önemli bir aşamaya geçilmekte ve eğitsel etkinlikler başlatılmaktadır. Bu yeni aşamada, yetişkin öğreticisi olma yetkinliğine sahip yurttaşlarımızı göreve çağırıyor, 'eğitim güneşinin herkesi aydınlatacağı bir Türkiye için' sorumluluk üstlenmesini bekliyoruz.
 • Kampanya kapsamındaki eğitim hizmetinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımızı, eğitim programlarına katılmaya çağırıyoruz.
  Sorumluluktan kaçmayın
 • Ülkemizin ve ulusumuzun geleceği için birey olarak sorumluluk üstlenmekten kaçınmamalı ve Türkiye'yi güzel bir geleceğe taşıma yolunda üzerimize düşeni yapmalıyız. Ülkemizin zengin potansiyeli ve insan gücüyle eğitim alanında da sorunlarını çözeceğinden kuşkumuz yoktur.