Eğitime destek 'çubuğu': Her yanlışa bir sopa!

Eğitime destek 'çubuğu': Her yanlışa bir sopa!
Eğitime destek 'çubuğu': Her yanlışa bir sopa!
Antalya'nın Korkuteli İlçesi'nde ücretli öğretmen olarak iki ortaokulda Fen Bilgisi dersine giren Adem Ünlü hakkında, sınavda yaptıkları yanlış sayısı kadar öğrencilerin eline pergelle vurduğu, 'Eğitime Destek Çubuğu' yazılı bir sopayı sınıfta bulundurduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

RADİKAL - Korkuteli’nin Yazır Mahallesi’nde Fevziye Polat Ortaokulu velileri, öğretmen Adem Ünlü ’nün 2 sınıfta geçen çarşamba günü yapılan sınavda öğrencilerin yaptığı yanlış sayısına göre ellerine pergelle vurduğunu söyleyerek okul müdürlüğüne şikayette bulundu. Aynı zamanda Tatköy Ramazan Karabağır Ortaokulu’nda da Fen Bilgisi desine giren Ünlü’nün, sınıfta üzerinde ’Eğitime Destek Çubuğu’ yazılı bir sopa bulundurduğu yönünde de şikayet yapıldı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Korkuteli İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaşan şikayetler üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz, sözkonusu iddiaların kendilerine ulaştığını ve gerekli inceleme ve soruşturmanın başlatıldığını açıkladı. Kocagöz, soruşturma neticesinde de gerekenin yapılacağını kaydetti.

SOPA DA FOTOĞRAFLANDI

Öğretmenin sınıfta bıraktığı sırada fotoğrafı da çekilen sopanın üzerine öğrenciler Adem Ünlü’nün adını yazarak, ’Fen öğretmeni çok gıcıkmış’ yazısıyla tepkilerini dile getirdi. Öğretmen Ünlü’nün, Tatköy Ramazan Karabağır Ortaokulu’nda öğrencileri bu sopayla dövdüğü iddiası da soruşturmada yer alıyor.

’23 YANLIŞA 23 SOPA’

Fevziye Polat Ortaokulu velilerinden Ayşe Kara, kızının eve ağlayarak geldiğini, ne olduğunu sorduğunda ise "Moralim bozuk" dediğini belirterek, üsteleyip tekrar sorduğunu ve "Bugün öğretmen bize çok kötü davrandı, dövdü bizi" diyerek olayı anlattığını söyledi. Ertesi gün okula giderek okul müdürüne şikayette bulunduğunu belirten Ayşe Kara şöyle konuştu:

"Çocuklar deneme sınavı olmuş. Sınavda 3 yanlışı, 4 yanlışı olan olmuş. Birinin 23 yanlışı varmış. O çocuk ’Bana 23 tane vurdu’ dedi. Bizimkilere de kaç tane yanlış varsa ellerine pergelle o kadar vurmuş. Benim çocuğum iki- üç haftadır şikayetçi. Öğretmen ’Ben istersem size sıfır veririm, kimse bana birşey yapamaz’ diyormuş. Benim çocuğumun 6 yanlışı çıkmış, 6 kez vurmuş."

EĞİTİM- SEN’DEN DİLEKÇELİ BAŞVURU

Olaya ilişkin Eğitim- Sen Antalya Şubesi de bir dilekçeyle Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Eğitim- Sen’in başvurusunda, deneme sınavında öğretmen Adem Ünlü’nün 5/A ve 5/B sınıflarında yaptıkları yanlış sayısı kadar öğrencilerin ellerine pergelle vurup dövdüğü ve üzerinde ’Eğitim Destek Çubuğu’ yazılı bir sopa bulundurduğu yönündeki şikayetlerin incelenmesi gerekli cezai yaptırımın acilen uygulanması gerektiği belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/130385213038524

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eğitim sistemi - user1002376

  Ah şu okullar olmasıydı milli eğitim ne kadar da güzel idare edilirdi!

  eğitime yardım sopası - user1008141

  falaka ne zaman uygulanacakmış?. ilerliyoruz, ama galiba arka vites ((

  EĞİTİM MUHABİRLERİ OLSA.... - Sebodil

  Ülkemizde öğretim sistemindeki olguları izleyen muhabirler olsa çok ilginç haberler izlerdik. Yanlış,yetersiz,verimsiz,ezberci,anlamadan takliti özendiren , zihinsel becerileri körelten eğiyim sisteminin oluşturduğu yetersizlikler karşısında herkes aklına gelenlerin kurtarıcı çözümler olduğunu sanıyor. Ve de sonuçlarının ne olabileceğini hiç düşünmeden uygulamaya koyuyor. Bu konuda çok radikal açıklamalar yakında kamu oyuna sunulacaktır.Selam,sevgi ve saygılar

  düz mantığa devam - ex nihilo

  öğretmenlerin veliden zırt bırt azar yediği, amiri tarfından ezildiği, öğrencilerden öğrenci yakınlarından dayak yediği, bıçaklandığı, tavuk gibi öldürüldüğü, lüzumsuz bir sürü görevin bekçisi olduğu, idareci olmak için aynı sendikaya girmesi açıktan şart koşulduğu, yalakalık yapmadığı takdirde itilip kakıldığı, evde içtiği içkisinin bile hesabı sorulduğu, aylık gelirinin imamdan polisten sonra geldiği, yok 147, yok bimer diyerek korkutulduğu, pıstırlıdığı, şamaroğlanına çevrildiği, disiplinsizliği gevşekliği desteklemek öğrencileri şımartmak, veliye şirin gözükmek öğrencilerin ne pahasına olursa olsun okul geçmesini sağlamak için milli manevi şuura layık olmaya ve necip milletmizin yüzde 50 lik siyasi ilgisine mazhar olmak için adeta hükümetimiz tarafından özel olarak görevlendirilmiş bir köledir. tüm baskı kontrol örgüsünün dışına çıkamayan öğretmeni konuşmayı değil de yine sistem eleştirisi, çağdaşlık tartışması, özgürlükler... düz mantığa devam.