Eğitime ek enflasyon

Türk Eğitim-Sen'in araştırması, eğitim masraflarının geçen yıla oranla yüzde 10'luk enflasyon rakamının üç katı artış gösterdiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre okul masrafları bir yılda yüzde 15 ile 30 oranında arttı.

ANKARA - Türk Eğitim-Sen'in araştırması, eğitim masraflarının geçen yıla oranla yüzde 10'luk enflasyon rakamının üç katı artış gösterdiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre okul masrafları bir yılda yüzde 15 ile 30 oranında arttı. Buna göre, anaokulu öğrencisinin okul masrafı en az 450 milyon lirayı, ilköğretime yeni kayıt olan öğrencinin masrafı 359 milyon lirayı, ilköğretim 6. sınıf öğrencisinin masrafı 651 milyon lirayı, lise öğrencisinin masrafı ise 641 milyon lirayı buluyor.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Samanpazarı'nda bir mağazada düzenlediği basın toplantısında, okul masrafları konusunda yaptıkları araştırma hakkında bilgi verdi. Yeni eğitim-öğretim yılında geçen yıla göre herhangi bir iyileşmenin olmadığını, aksine yeni problemlerle eğitim yılına girildiğini belirten Şuayip Özcan, şöyle konuştu:
"Anaokullarına başlamak için 40, ilköğretim için 37, genel lise için 49, meslek lisesi için 52 ayrı kalemde masraf yapılıyor. Geçen yıla
oranla eğitim masrafları yüzde 15 ile 30 oranında artmış durumda. Anaokuluna yeni başlayacak bir öğrenci için 450 milyon ile 797 milyon, ilköğretime yeni kayıt olacak öğrenci için 359 milyon ile 1 milyar 75 milyon, genel liseye başlayacak öğrenci için 615 milyon ile
1 milyar 581 milyon, meslek lisesi öğrencisi için ise 641 milyon ile 1 milyar 656 milyon lira arasında harcama yapılması gerekiyor."
Özcan, daha sonra Pazar İlköğretim Okulu'nda hizmetli olarak çalışan üç çocuklu Adem Öztürk'ün, ilköğretime başlayacak kızı Funda ile ilköğretim 6. sınıfa geçen kızı Beyza'nın okul kıyafetlerini alarak giydirdi.