Eğitimin payı yüzde 100 arttı yine de yetmedi

Türkiye, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'dan (GSYİH) eğitime ayrılan payda AB ve OECD ülkelerinin yine gerisinde kalındı. 2002'de yüzde 2 olan payın 2007'de yüzde 4.3'e yükselmesine karşın Türkiye OECD ortalamasını yakalayamadı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Türkiye, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'dan (GSYİH) eğitime ayrılan payda AB ve OECD ülkelerinin yine gerisinde kalındı. 2002'de yüzde 2 olan payın 2007'de yüzde 4.3'e yükselmesine karşın Türkiye OECD ortalamasını yakalayamadı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "OECD ülkelerini yakalayacağız" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın verilerine göre MEB'in son beş yıl içinde genel bütçeden aldığı payın yükseltilmesiyle
'Kişi Başına Düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla' bazında Türkiye'de eğitime ayrılan pay yüzde 2'lerden yüzde 4,3'e yükseldi. Bu durum uluslararası değerlendirme kuruluşlarının yıllık yayımlanan raporlarına da yansıdı. OECD raporlarına göre, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'dan eğitime en büyük payı Danimarka yüzde 7,2 ile ayırıyor. Danimarka'yı 6,1'le Fransa izliyor. Fransa'yı ise yüzde 6,1 ile Belçika takip ediyor. Avusturya'da bu rakam yüzde 5,9 olurken, OECD ortalaması yüzde 5,8 olarak gerçekleşti.
Ortalamanın altında
Türkiye, 4.3'lük ortalamayla OECD ortalamasının da gerisinde kaldı. Türkiye'de eğitim için kişi başına 1527 dolar harcanırken Danimarka'da bu rakam 9 bin 766 dolar, Fransa'da 7 bin 880, Japonya'da 8 bin 148 dolar harcandığı belirtildi. OECD ülkeleri ortalaması ise 7 bin 61 dolar olarak gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Yatırımlarımıza devam edeceğiz ve eğitime ayırdığımız payı daha da artıracağız. OECD ülkelerini birkaç yıl içinde yakalayacağız" dedi.