Eğitimsiz engelli vatandaş kalmayacak

'Eğitim Her Engeli Aşar' kampanyası bugün Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde başlıyor. Kampanya, Türkiye'de ülke genelini ve tüm engel gruplarını kapsayan ilk seferberlik

ANKARA - Türkiye’de engellilerin eğitiminde ülke genelini ve tüm engel gruplarını kapsayacak eğitim seferberliği, ilgili bakanlıkların da desteğiyle  başlatılıyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünissa Gül himayesinde ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyasıyla ilgili olarak Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Beyazay Derneği işbirliği protokolü yapıyor.
Bugün Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Milli Eğitim Bakanı Doç Dr. Hüseyin Çelik’in katılımıyla gerçekleştirilecek protokolle Türkiye’de engelli vatandaşların eğitimiyle ilgili olarak ilk defa ülke genelini ve tüm engel gruplarını kapsayacak şekilde eğitim seferberliği başlatılmış olacak.
İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın başkanlığını yaptığı Beyazay Derneği, eğitim sisteminden yararlanan engelli sayısını artırmak, toplumun her kesiminde bu konuda duyarlılık yaratmak ve engellilerin topluma etkin bireyler olarak katılımlarını desteklemek amacıyla ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyasını başlatıyor. 

Üç yıl sürecek
Türkiye’nin hiçbir köşesinde eğitim almayan engelli kalmasın ilkesiyle hazırlanan kampanya; üç yıl sürecek. Kampanyanın bugüne kadar engelli vatandaşlar için yapılan en kapsamlı sosyal proje olduğu belirtiliyor.
Bugün Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılacak imza töreni sırasında Türkiye’nin üç ilinde yaşayan öngelli öğrencilerle canlı konferans bağlantısı kurulacak. (anka)