EGO davasında mahkûmiyet yok

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çok sayıda bürokratını mahkemelik eden davada ceza çıkmadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ndeki üst düzey bürokratlar ile kimi eski yöneticilerin gözaltına alınmasıyla sona eren operasyon büyük yankı uyandırmıştı.

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çok sayıda bürokratını mahkemelik eden davada ceza çıkmadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ndeki üst düzey bürokratlar ile kimi eski yöneticilerin gözaltına alınmasıyla sona eren operasyon büyük yankı uyandırmıştı. Sanıkların "EGO'nun doğalgaz yenileme projesi, akaryakıt ve otobüs yedek parça alımı, metro istasyonları ve araç temizliği, gümrük hizmetlerinin yürütülmesi işlerinde firmalara haksız kazanç sağladıkları' iddiası davadaki temel suçlama olmuştu. Usulsüz işlemlerin 2002-2003-20004 yıllarında devam ettiği iddiasına yer verilen davanın 32 sanığı arasında EGO Genel Müdürü Kazım Usta, eski Genel Müdür İhsan Fincan, dönemin EGO Genel Müdür Yardımcıları Ahmet Konakoğlu ve Ethem Uludağ, 1. Hukuk Müşaviri Nazlı Aygül, Personel Dairesi Başkanı Ali Osman Dikbaş, Otobüs Dairesi Başkanı Ömer Koca, Raylı Sistem Daire Başkanı Avni Erdoğan, Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yahya Güler, İkmal İnşaat ve Tesis Daire Başkanı Mustafa Nazım Eroğlu, Bütçe ve Mali İşler Daire Başkanı Aydın Şahin de vardı.
Dört yıl altı ay hapis isteniyordu
Sanıklar hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla bir yıl altışar aydan dört yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen davanın karar duruşması dün Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.
Mahkeme, sanıkların görevini kötüye kullanmadığını belirterek tüm sanıkları beraat ettirdi.