Ehliyeti alınan yandı

Trafik suçu nedeniyle ehliyetlerine el konulan sürücü sayısı 150 bini buldu.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Trafik suçu nedeniyle ehliyetlerine el konulan sürücü sayısı 150 bini buldu. Ehliyetlerine bir yıl süreyle el konulan ve üç büyük il dışında oturanları ise 'zorunlu seyahat' bekliyor. Çünkü sürücü belgelerini geri alabilmek için girilmesi gereken psikoteknik test sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılıyor.
Bir yılda aşırı hız yaparak beş kez, alkollü araç kullanırken üç kez yakalanan ve yine bir yılda ikinci kez 100 ceza puanını dolduranların el konulan ehliyetlerini geri alabilmeleri için psikoteknik test yapılan ikisi İstanbul, ikisi İzmir ve biri de Ankara'da olmak üzere toplam beş Psikoteknik Değerlendirme Merkezi var. Trafik şube müdürlüklerince bu merkezlere gönderilen
'cezalı sürücüler' testten geçiyor.
Testte sürücülerin görsel ve işitsel uyarılara tepki hızları, periferal görme alanları, ellerini eşgüdümlü, hızlı ve doğru kullanabilme becerileri, dikkat düzeyleri, el ayak koordinasyonları, hız ve mesafe tahmin becerileri ölçülerek değerlendiriliyor. Ardından Devlet Hastanesi'nde psikiyatr kontrolünden geçen sürücüler iki raporun uygun olması halinde ehliyetlerini geri alabiliyor.
Merkezler yetişemiyor
Bir yıl ehliyetlerine el konuların ceza sürelerinin dolmaya başlamasıyla merkezlere başvuranların sayısı hızla arttı. Türkiye'nin ilk Psikoteknik Değerlendirme Merkezi'ni kendilerinin kurduğunu belirten Ege Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Sonia Amado, "Eylül sonu itibariyle randevular doldu. Şu ana kadar 500 başvuruyu yanıtladık. Bir kişiye test uygulaması 2.5 saat sürüyor. Haftada 20 kişi alabiliyoruz. 10 psikoloğun görev yapıyor. Gelenlerin yüzde 70'ini hız ihlali yapmış. Yüzde 5-8'i olumsuz rapor aldı" dedi. Test ücreti 59 milyon lira.