Ehliyetine el konulan şoföre kolaylık

Trafik suçları nedeniyle ehliyetlerine el konulan sürücülerin ehliyetlerini geri alabilmeleri için zorunlu...

İZMİR - Trafik suçları nedeniyle ehliyetlerine el konulan sürücülerin ehliyetlerini geri alabilmeleri için zorunlu tutuldukları 'psiko-teknik değerlendirme uygulaması'ndan yıl sonuna kadar vazgeçildi.
Hız limitinin aşılması, alkollü araç
kullanımı gibi nedenlerle ehliyetlerine el konyulanların sayısı 150 bini aşarken, ehliyet iadesi için gerekli psiko-teknik değerlendirmelerin yapıldığı merkezlerin talebe yanıt verememesi, zorunluluğun 31
Aralık 2001 tarihine kadar askıya alınmasına
neden oldu. İkisi İzmir, ikisi İstanbul, biri de Ankara'da olmak üzere toplam beş 'psiko-teknik merkezi'ne Türkiye'nin her yerinden yapılan yoğun başvurular, merkezleri randevulu çalışmaya itti.
İzmir'deki iki merkezin ekim ayına kadar randevuları doldu. Aynı sıkıntının diğer merkezlerde de ortaya çıkması üzerine
İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın da görüşüne başvurarak, yasa ve yönetmelikle zorunlu olan psiko-teknik değerlendirmelerin yıl sonuna kadar sürücülerden istenmemesine karar verdi.
İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan genelge doğrultusunda ehliyet iadesi için başvuran sürücülerden sadece İl sağlık müdürlüklerince yetkilendirilen özel ya da resmi kurum psikiyatristlerinden rapor isteneceği bildirildi.