Ehliyetler için yeni sınıflandırmalar geliyor

Ehliyetler için yeni sınıflandırmalar geliyor
Ehliyetler için yeni sınıflandırmalar geliyor
Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte yeni değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı. Yeni düzenleme ile ömür boyu geçerli olmayacak ehliyetler yeniden sınıflandırılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafikte devrim niteliğinde değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı. EGM yönetmelik tasarısı için ilgili bakanlık ve kuruluşlardan görüş istedi.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol’un haberine göre tasarı ile A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri rafa kalkıyor. Türk sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamasına neden olan 9 ayrı ehliyet sınıfı 17 ayrı sınıfa çıkıyor. Yeni sürücü belgeleri; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G ve K sınıfından oluşacak. Aday sürücülere K sınıfı sürücü belgesi verilecek.

Yönetmelik değişikliğinde araç ve sürücü belgesi sınıflarının özellikleri ile tanımı yeniden düzenlendi.Düzenleme ile artık alınan ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli olacak. Yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmayacak sadece belge parası alınacak. 25 milyon 626 bin 383 kişinin sürücü belgesi 5 yıl içinde yeni sınıf ehliyetlerle değiştirilecek. Geçerlilik sürücü dolan sürücü belgeleri geri alınacak. Süresi dolmuş ehliyetleri kullanan sürücülere 343 TL para cezası yazılacak.

CEZADA TAKSİT DÖNEMİ
Trafik para cezalarının ödenmesinde taksit dönemi başlıyor. Para cezası tebliğ veya yüzüne bildirilme tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeyenlere 4/1 indirim uygulanacak. Vergi Dairesi'ne bir ay içinde müracaat edilmesi halinde ise, ilk taksiti peşin, kalan 3 taksiti bir yıl içinde 4 eşit taksit halinde ödenebilecek. Taksitleri ödeme takviminde ve tam olarak ödemeyenlerden idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilecek. Trafik polisleri peşin para tahsilatı yapmayacak.

MOTOSİKLET İÇİN YAŞ SINIRI 16
Motorlu bisiklet ve motosiklet kullananlara verilecek M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgeleri için aranan yaş şartı 17'den 16'ya çekildi. Her sınıf sürücü belgesi ile "moped" olarak bilinen motorlu bisikletler sürülebilecek.

DENEYİM ŞARTI
Ehliyetlerini bir üst sınıfa dönüştürecek kişilere deneyim kriteri getirildi. A sınıfı ehliyet alacakların ez az iki yıllık M, A1 ve A2, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgesi alacakların ise iki yıllık B ya da BE sınıfı ehliyetleri olacak. D ve DE sınıfı ehliyet almak isteyenler en az 24 yaşında olacak.

RAPOR İSTENECEK
Trafik polisleri sürücülüğe engel sağlık şartını taşımadığını gördüğü ya da tespit ettiği kişilerin ehliyetlerine geçici olarak el koyacak. Sağlık bakımından sürücülüğe engel aşikar bir değişiklik görülen kişiler hastaneye sevk edilecek. Hastanelerden sağlam raporu alan kişilere ehliyetleri iade edilecek.


  http://www.radikal.com.tr/114778811477884

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TBMM'ye akıl sağlığı raporu geliyor. - ahmetdursun

  Önce Akıl sağlığı raporu getirilsin. "TBMM"ye yasa teklifi verildi. X partisi tarafından Milletvekili seçilebilmek için en az üçer uzmanın olumlu raporu aranacak. Bir gün duyacak mıyız? Anne-Baba ve Milletvekili olmak için zorunlu olmalı, yoksa kurtuluş mümkün değil. http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=1711.0

  değişecek tek şey var - genco940

  O da baştakilerin kafa yapıları ve düşünce tarzları, olmazsa iktidar. Memleketi İdare edemeyenler kaçıncı sınıf ehliyet kullanıyorlar acaba.

  ...nerem doğru, demiş. - armagandenizci

  Sıradaki icraatlerinizin fikri benden gelsin. Varsın karpuz kabuğu düşürmüş olayım, korkunun ecele faydası yok: Her eğitim seviyesinden bugüne kadar alınmış bütün diplomalar, bütün kurs bitirme sertifikaları değişsin. Mevcutların yerine çipli diplomalar verilsin. (Kim bizden, kim değil bilelim) İnternet kullanımı için her bireye münhasır bir giriş kodu verilsin. (Kim nerede çevrimiçi oldu, ne dedi, ne cevizler kırdı, bilelim) Vergi levhaları değişsin. Mevcutların yerine çipli levhalar gelsin. (Firma kapısından içeri desturla giren maliyeciler kim yandaş kim değil, bilsin.) Cep telefonlarının SIM kartları değişsin. Mevcutlar zaten çipli ama yenileri bir ilave sinyali doğrudan bizim istihbarat merkezimize göndersin. (Kimin ne konuştuğunu daha rahat takip edelim) Hane kapı numaralarını taşıyan teneke parçaları değişsin. Mevcutların yerine içinde çip bulunan plakalar konsun. (İçeride yaşayan kişilerin bilgileri, misal mezhebi, vs. bilinsin, katliamlar öncesinde boşu boşuna evlerin kapısına kireçle çarpılar konulmasın) Velhasıl, faşizm yasaklarken zenginleştirir, faşizmin ekonomisi ağızları sulandırır.

  ... - noelon

  :) yöneticilerin ve yandaşların cebimizde kalan azıcık parayı da sömürmeleri için yeni bir bahane daha yani...