'Ek derse ağbi zammı gelecek'

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile pazarlık yaptığını belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Kemal abiyi ikna edip zam yapacağız" dedi.

ANKARA - Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması konusunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile pazarlık yaptığını belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Kemal abiyi ikna edip zam yapacağız" dedi.
Çelik, dün, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştiri ve soruları yanıtladı. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'un, "Maliye Bakanı'nı bazı çevreler ikna edebiliyor. Siz de pazarlık yaparak ek ders ücretlerini 10 YTL'ye çıkarıbilir misiniz?" sorusu üzerine Çelik, şunları söyledi: "Ben öğretmenlerimize iyi bir artış yapabileceğimizi, bu pazarlıkta Kemal ağbiyi ikna edebileceğimi düşünüyorum" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı, ek ders ücretlerinin 3.51 YTL'den 10 YTL'ye çıkarılması konusunda hazırladığı tasarıyı geçen aylarda Başbakanlığa sunmuştu. Ancak Unakıtan, "Bütçeye 3 katrilyon lira ek yük getiriyor" diyerek artışa itiraz etmişti. Bunun üzerine iki bakanlığın bu konuda yeni bir çalışma yapması kararlaştırılmıştı. Çelik ile Unakıtan'ın iki gün önceki görüşmelerinde artış konusunda prensipte uzlaştıkları öğrenildi.
15 saatlik ek derslerin tamamına giren sınıf öğretmenlerinin eline maaşının dışında halen 210 YTL, branş öğretmenlerine ise 250 YTL geçiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7669747669740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.