Ek kontenjan bu yıl azaldı

Üniversitelere yerleştirmede, ilk tercihlerinde açıkta kalan adayların ikinci şansını oluşturan boş kontenjanlarda bu yıl çok büyük bir düşüş oldu.

ANKARA - Üniversitelere yerleştirmede, ilk tercihlerinde açıkta kalan adayların ikinci şansını oluşturan boş kontenjanlarda bu yıl çok büyük bir düşüş oldu.
İlk yerleştirme sonunda üniversitelerde boş kalan kontenjanlarla kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlara yapılan ek yerleştirmede, bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar şansını deneyebilecek. Ancak üniversitelerdeki boş kontenjanlar, geçen yılın altında kaldı. Devlet üniversitelerinin lisans programların-daki boş kontenjanda 102'den 117'ye küçük bir artış oldu. Ancak, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında boş kontenjan geçen yıl 1078 iken, bu yıl 185 olarak açıklandı. KKTC'deki üniversitelerde açık kontenjan sayısı 6 bin 29'dan 3 bin 524'e indi. En büyük düşüş, önlisans programlarındaki boş kontenjanlarda oldu. Devlet, vakıf ve KKTC'deki üniversitelerin önlisans programlarındaki açık 72 bin 482'den bu yıl 30 bin 44'e kadar düştü.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz, vakıf üniversitelerindeki boş kontenjanın azalmasını, sınava giren öğrenci sayısındaki artışa bağladı. Küçükyavuz, KKTC'deki üniversitelerin boş kontenjanındaki azalmada, aday sayısındaki artışın yanı sıra YÖK'ün önkayıt sistemine ilişkin kararının etkili olduğunu belirtti.
ÖSYM, ek yerleştirme için ekimde başvuru alacak. Üniversitelere kayıtlar, 6-15 Eylül'de yapılacak.