Ek yerleştirme tarihleri açıkladı!

Ek yerleştirme tarihleri açıkladı!
Ek yerleştirme tarihleri açıkladı!
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı(YÖK), 2015-ÖSYS ek yerleştirme başvuru ve kayıt tarihlerini açıkladı. Ek yerleştirme tercihlerinizi 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapabilirsiniz.

Yapılan yazılı duyuruya göre; 2015-2016 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak.

Adayalar 2015-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapacak. Ek yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşen adayların kayıtları ise 31 Ağustos – 04 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Ek Yerleştirme tercihleri nasıl yapılıyor?

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2015 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre, Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2015-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılıyor.

Ek yerleştirme işlemlerine https://ais.osym.gov.tr/  linkinden ulaşabilirsiniz.

ÖSYM Ek Yerleştirme İşlemlerini Kimler Yapabiliyor?

Sınavsız geçiş dahil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamıyor. (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilirler.)

Ek yerleştirme tercih ücreti 10,00 TL olarak belirlendi.