Eken'den 18 sayfalık fail meçhul ifadesi

Eken'den 18 sayfalık fail meçhul ifadesi
Eken'den 18 sayfalık fail meçhul ifadesi
Susurluk davası kapsamında ceza alan, emekli Yarbay Korkut Eken, devam eden fail meçhul cinayetler soruşturması kapsamında savcıya şüpheli sıfatıyla ifade verdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA Susurluk davası kapsamında ceza alan, emekli Yarbay Korkut Eken  ifadesinde, o dönemde yapılan operasyonlara katılmadığını belirterek “Görevim özel harekat polislerini eğitmekti, operasyonlara katılmadım” dedi.

Eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın’ın itirafları üzerine başlatılan ve yaklaşık 2 yıldır herhangi bir işlemin yapılmadığı fail meçhul cinayetlere ilişkin soruşturmada dün önemli bir gelişme yaşandı. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından sürdürülen soruşturmada Susurluk davası hükümlüsü Emekli Yarbay Korkut Eken yaklaşık iki saat ifade verdi.
Eken, ifade işleminin ardından Adliye ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada “Ben sayın savcıya ne sorduysa bilebildiğim kadarıyla yanıt verdim. Şüpheli olarak ifade verdim. Bildiğiniz olaylardan ifade verdim” dedi.

Operasyonlara katılmadım

Edinilen bilgilere göre de savcı Bilgili, Eken’e 1990’lı yıllarda işlenen fail meçhul cinayetlere ilişkin sorular yöneltti. Eken’e öldürülecek Kürt işadamları listesi, bu listeden işadamlarını çıkartmak karşılığı para aldığı iddiası, kayıp silahlar konusu gibi olaylar da soruldu. Eken’in de ifadesinde “Ben önce özel kuvvetlerde asker eğittim. Ardından MİT’e geçtim. Orda hazırladığım bir rapor nedeniyle ayrılmak zoruda kaldım. Ardından Eminyet bünyesinde görev yaptım. Ben o dönem operasyonlara katılmadım. Görevim özel harekat polislerini eğitmekle sınırlıydı” dediği öğrenildi. Eken 18 sayfayı bulan ifadesinde kayıp silahlarla ilgili bilgisi bulunmadığını öne sürdü.

İddianame yazılmaya başlandı

Faili meçhul cinayetler soruşturması Ankara’da 1994’te infaz edilen avukat Yusuf Ekinci, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Namık Erdoğan, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın ve Avukat Faik Candan’ın ölümlerine ilişkin devam ediyor. Soruşturma kapsamında şuana kadar eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, eski MİT yöneticileri Mehmet Eymür, Yavuz Ataç ve özel harekatçılar olmak üzere çok sayıda kişi ifade vermişti. Soruşturma kapsamında şuan Ayhan Çarkın ile Ercan Ersoy tutuklu bulunuyor.
Savcı Bilgili’nin iddianame yazma işlemlerine başladığı da öğrenildi.

‘Para alıyordu’

Aynı soruşturmada daha önce ifade veren Sedat Peker ise Eken’e yönelik önemli açıklamalarda bulunmuştu. Peker 2011 yılında verdiği ifadesinde şunları anlatmıştı: “Atilla Yıldırım’a bu konuyu anlattım. Bunun üzerine gülerek, ‘Olay bildiğin gibi değil. Ben Korkut abiyi işadamı Ahmet Hamoğlu ile tanıştırdım. Hamoğlu’nun yanına çantasız geldik. Giderken Korkut abinin elinde bir James Bond çanta vardı’ dedi. Bunun üzerine çok şaşırmıştım. Eken’in, Hamoğlu’ndan bir çanta dolusu para aldığını biliyorum. O dönemde PKK ’ya yardım eden iş adamlarına yönelik hazırlanan listedeki bazı şahısların öldürüldüğünü herkes konuşuyordu. Bence Hamoğlu da para verdi. O dönemde kesinlikle devlet yoktu.”


  http://www.radikal.com.tr/115059411505942

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KORKUT EKEN ŞUNU BİLSİNKİ; İKİ KİŞİNİN BİLDİĞİ SIR DEĞİLDİR. - m.rozbilen

  Korkut Eken sırlarıyla gitsin istemiyorum.Ama şu bir gerçek ki; iki kişinin bildiği de sır değildir.Nitekim Ayhan Çarkın bütün kirli çamaşırları deşifre etti.Ne yazık ki ifşa eden içerde,failler de dışarda. Kirli işlere bulaşanın hiç birisi Çarkın'ın itiraflarını kabul etmedi.Kabul etmeleri baklenemezdi zaten.İnkar etmek malum eylemlere katılmadığı anlamına gelmez. Bunca cinayetleri uzaylılar mı işledi? Korkut Eken neredeyse kendisini aziz göstermiş.Görmemiş,duymamış,bilmiyor ve masum.Öyle mi? Bari aklımızla alay etme.Aşağılık kompleksine kapılıyoruz.Korkut Eken adaletten yırtabilir,ama ya günahına girdiği masumların ahından?

  FAİLİ DEVLET OLAN CİNAYETLER - pispor

  bazılarına göre 17500 cinayet deniliyor bunları devlet aydınlatmazsa bu dosyalar eninde sonunda AİHM e gider devlet bunları aydınlatacağını zannetmiyorum her katil ben görevimi yaptım veya devletim için yaptım diyor oysa devlet bu işe tabandan değil tepeden inme ile başlamalıdır mesela Dönemim başbakanı olan Tansu Çiller kurşun atan kurşun yiyen kahramandır ve onun görev yaptığı dönemlerdeki faili meçhul cinayetlerden başlanmalı