Ekim ayında 20 santimetre kar

Üç günlük kısa bayram tatili, güneşli başladı karlı bitti. Kocaeli'ne dün yılın ilk karı yağdı. 1600 rakımlı Kartepe'de kar kalınlığı 20 santimetreye kadar ulaştı.

KOCAELİ/ BOLU - Üç günlük kısa bayram tatili, güneşli başladı karlı bitti. Kocaeli'ne dün yılın ilk karı yağdı. 1600 rakımlı Kartepe'de kar kalınlığı 20 santimetreye kadar ulaştı. Uludağ'da da kar kalınlığı 11 santimetre. Dağda hava sıcaklığı dün sıfırın altında dört dereceye indi. Önceki gece aralıklarla yağan karla Kartalkaya ve Abant da beyaza büründü. Tatilciler dün 5 santimetre karla uyandı. Kütahya'nın Emet ilçesindeki Eğriöz Dağı'na bu yıl ilk, Kayseri'deki Erciyes Dağı'na dördüncü kez kar yağdı.
Ama soğuk ve yağışlı hava, kurak yaz geçiren Ankara ve Bursa'yı sevindirmedi. Başkente 24 saatte metrekareye 10 kilogram yağış düştü, bu miktar barajları etkilemedi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, 'ölü hacim' denen miktarla birlikte barajlarda 125 milyon metreküp su bulunduğunu, günlük 850 bin metreküp olan su tüketiminin düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Bursa'da da son yağışlar Doğancı Barajı'ndaki su oranıno istenilen düzeyde artırmadı. Yağış, kente iki günlük su sağladı. Kentin su ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan Doğancılar Barajı umut vermediği için belediye yeraltı kuyuları açıyor. (aa, dha)