'Ekim ortasına kadar iki beklentimiz var'

'Ekim ortasına kadar iki beklentimiz var'
'Ekim ortasına kadar iki beklentimiz var'
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, çözüm sürecinin olağan şekilde devamı için, ekim ayının ortasına kadar, 'Öcalan'ın koşullarının değişmesi' ve 'hukuki açıdan Türkiye'de köklü bir demokratik reform yaşanması' gerektiğini söyledi.

Radikal.com.tr – KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, Şırnak’ın Cizre ilçesinde görüntülenen PKK ’lı ‘asayiş’ gruplarına ilişkin olarak, “Kürt kendini savunmayacak mı? Süreç ilerlerse Kürtlerin asayişleri de, polisleri de, savunma kuvvetleri de olacak. Bunlar sadece Türk’ün hakkı değildir” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, Avrupa ’da PKK’ya yakın bir çizgide yayın yapan Yeni Özgür Politika gazetesinden Nurdoğan Aydoğan’ın sorularını yanıtladı.

Çözüm sürecinin yürütülüşünde ‘bazı sıkıntı ve zorlukların olduğunu’ söyleyen Kalkan, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bir formül mutlaka bulunmalı” diyerek, ekim ayının ortasına kadar, ‘Öcalan’ın koşullarının değişmesi’ ve ‘hukuki açıdan Türkiye ’de köklü bir demokratik reform yaşanması’ gerektiğini söyledi.

Hükümet tarafından yapılan çalışmaların henüz kamuoyuna yansımadığını söyleyen Kalkan, Öcalan’ın “Ekim ortasına kadar bu iş bitmeli” sözüne dikkat çekerek, “Bu olmazsa hiç kimse PKK’yi/Kürtleri alternatifsiz sanmasın. Bu tür olasılığa da hazır olmadığımızı sanmasın. Tersine dönebilir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114221111422113

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Az ve öz konuşmuş tabi anlayana. - yilmaz-usb

  Sölediklerinde sonuna kadar haklı bu saaten sonra kürt halkına 30 40 yıldır büyük acılar yasatanlara ne güveniriz nede artık gelecegimizi ve can güvenligimizi onlara emanet ederiz.Artık herseyimizi kendimiz yapmamız lazım.

  he canım - gazetey

  Sıkıntılarınızı bir kağıda yazın. Sonra bakarsınız ne kadar uydu ne kadarı uymadı.

  ASAYİŞ BERKEMAL - erhanbjk

  Daha türk polisi kendi adaletini sağlayamazken, kendi halkına zulmederken, kürtlerin bu işi uzun yıllar becerebileceğini hiç sanmıyorum. Sanırım 90'lı ve 2000'li yıllarda Türk polisin sadece araç plakası ve görünüşlerinden dolayı Kürtlere yaptığı negatif ayrımcılığı bundan sonra, Türklerde Güneydoğu'ya gittikleri zaman kürt asayişleri tarafından görecektir. Anlamadığım nokta isi kürt asayişi maddi kaynağını nereden sağlayacaktır ?...