'Ekim ortasına kadar iki beklentimiz var'

'Ekim ortasına kadar iki beklentimiz var'
'Ekim ortasına kadar iki beklentimiz var'
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, çözüm sürecinin olağan şekilde devamı için, ekim ayının ortasına kadar, 'Öcalan'ın koşullarının değişmesi' ve 'hukuki açıdan Türkiye'de köklü bir demokratik reform yaşanması' gerektiğini söyledi.

Radikal.com.tr – KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, Şırnak’ın Cizre ilçesinde görüntülenen PKK ’lı ‘asayiş’ gruplarına ilişkin olarak, “Kürt kendini savunmayacak mı? Süreç ilerlerse Kürtlerin asayişleri de, polisleri de, savunma kuvvetleri de olacak. Bunlar sadece Türk’ün hakkı değildir” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, Avrupa ’da PKK’ya yakın bir çizgide yayın yapan Yeni Özgür Politika gazetesinden Nurdoğan Aydoğan’ın sorularını yanıtladı.

Çözüm sürecinin yürütülüşünde ‘bazı sıkıntı ve zorlukların olduğunu’ söyleyen Kalkan, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bir formül mutlaka bulunmalı” diyerek, ekim ayının ortasına kadar, ‘Öcalan’ın koşullarının değişmesi’ ve ‘hukuki açıdan Türkiye ’de köklü bir demokratik reform yaşanması’ gerektiğini söyledi.

Hükümet tarafından yapılan çalışmaların henüz kamuoyuna yansımadığını söyleyen Kalkan, Öcalan’ın “Ekim ortasına kadar bu iş bitmeli” sözüne dikkat çekerek, “Bu olmazsa hiç kimse PKK’yi/Kürtleri alternatifsiz sanmasın. Bu tür olasılığa da hazır olmadığımızı sanmasın. Tersine dönebilir” dedi.