Ekmeğe bilim eli değdi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda ve Bilim Teknolojisi Araştırma Enstitüsü, beslenmeye dayalı ortaya çıkan sağlık sorunlarının önüne geçmek için mineral ve vitaminlerle gıda açısından zenginleştirilmiş ekmek üretti.

KOCAELİ - TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda ve Bilim Teknolojisi Araştırma Enstitüsü, beslenmeye dayalı ortaya çıkan sağlık sorunlarının önüne geçmek için mineral ve vitaminlerle gıda açısından zenginleştirilmiş ekmek üretti. Sağlık Bakanlığı'nın onayını bekleyen yeni ekmeğin maliyetinin normal ekmeğe göre yüzde 5 fazla olabileceği belirtildi.
Türkiye'nin temel gıda maddesi ekmeğin besin değerinin düşük olduğunu ve bu nedenle beslenme yetersizliğiyle karşılaşıldığını tespit eden MAM, 'zenginleştirilmiş ekmek' projesini tamamladı. MAM Gıda ve Bilim Teknolojisi Araştırma Enstitüsü Danışmanı Prof. Dr. Filiz Açkurt, özellikle çocukların yüzde 50'sinde demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlıklar tespit ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:
"Ayrıca 9 ay boyunca izlemeye aldığımız hamile kadınlarda dehşet bir manzarayla karşılaştık. Yüzde 70'inde çinko yetersiz. Bu da bebeğin anne karnında gelişmesini olumsuz etkiliyor. Gelişmekte olan çocukların yüzde 80'inde de vitamin yetersizliği var. Bu çerçevede iki türlü tedbir söz konusuydu. Biri temel tüketim maddesi ekmeğin zenginleştirilmesi, diğeri eğitim. Yıllardır sürdürdüğümüz çalışma sayesinde ekmeği vitamin ve minerallerle zenginleştirdik."
'Biz çok geç kaldık'
Zenginleştirme çalışmalarının toplumun beslenme profiline göre yapıldığını belirten Prof. Dr. Filiz Açkurt, şöyle devam etti: "Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede temel gıdalar toplumun yetersizlik durumuna bağlı olarak 60 yıldır zenginleştiriliyor. Her ülke kendi halkının beslenme yetersizlikleri durumunu dikkate alarak formülünü ortaya koyar. Bu çalışmaların yapılmasında Türkiye çok geç kaldı. Biz una katkılama yöntemi ile B1, B2, B12, C vitaminleriyle demir, kalsiyum folik asit ve çinkoyla zenginleştirilmiş ekmek ürettik."
Gümrüklere yeni sistem
Prof. Dr. Açkurt, Sağlık Bakanlığı'na gönderilen çalışma raporlarının benimsenmesi ve altyapının da oluşturulması halinde fırınlarda üretime geçileceğini belirtti.
TÜBİTAK'in bir başka hizmeti ise, ticareti yasak olan bitki ve hayvan türlerinin gümrüklerde tanınmasını sağlayan bilgisayar tabanlı bir sistem geliştirmesi oldu. Expert System adı verilen sistemin gümrükçülere tanıtımı yapılıyor. Haziranda kullanılmaya başlanacak sistem sayesinde, yaklaşık 16 bin tür, tüm gümrük noktalarında kolaylıkla tanınabilecek. (dha,aa)