Ekmeğini köyde kazan

22. Dünya Mimarlık Kogresi'ne birçok ülkenin bakan, bakan yardımcısı ve üst düzey yetkililerinin katılımı, ancak Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak'ın yokluğuyla başladı.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi
EFNAN ATMACA / Arşivi

İSTANBUL - 22. Dünya Mimarlık Kogresi'ne birçok ülkenin bakan, bakan yardımcısı ve üst düzey yetkililerinin katılımı, ancak Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak'ın yokluğuyla başladı. Davetiyelerde adı yazmasına rağmen Isparta'da bir programı olduğu için önceki geceki açılışa katılmayan Bakan Koç'un dün yapacağı konuşma da Bakanlar Kurulu'na katılacağı gerekçesiyle iptal edildi.
Bakanlar oturumunda kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise 1950'lerde Paris'in daha önce yaşadığı sanayileşme ve göç konusundaki deneyimi dikkate alınsaydı, İstanbul bugünkü sorunlarla boğuşmayacağını öne sürdü.
Topbaş, "Bu olsaydı 50 yılda 12 milyon göç alan bir kentte anıt eserler ve sivil mimari yok olmayacaktı. Maalesef İstanbul'un planı yok. En kötü plan plansızlıktan iyidir. Biz Barselona, Moskova ve Şanghay'daki dönüşümleri örnek alıyoruz. 500 akademisyen, uzmanla çalışıyoruz. 1.5 yılda İstanbul'un 1/25 binlik imar planını bitirmeyi hedefledik" diye konuştu.
Topbaş İstanbul'u turizm, finans merkezi yapacaklarını anlattı:
"Kültürel mirasımızı tekrar ayağa kaldırmak konusunda çalışmalar yapıyoruz. Haydarpaşa bölgesini turizm merkezi haline getireceğiz. Tüm dünyadaki mimarlara yönelik yarış düzenleyeceğiz. İstanbul, Londra ve Dubai arasında ideal saat dilimi içerisinde. Finans merkezi olma konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Göçe karşı yeni bir proje başlattık. Günde 3 milyon ekmek üreten ekmek fabrikamızın müdürü, geleneksel ve doğal üretim yapan köyleri tespit etti. Doğal ve ilaç kullanılmadan üretilen 4 bin ton buğday ve yulaf bulduk. Bu 1 milyon kişilik istihdam demek. Ayrıca organik
üretilen meyve-sebzeleri de tespit ettik. Yakında açacağımız mağazalarla bu ürünleri İstanbullulara satacağız. Ayrıca göçü de önlemiş olacağız."
Uluslararası Mimarlar Birliği Başkanı Jamie Lerner ise geleceğimizin kentlerde bütünleşmeden geçtiğinin altını çizerek, "Eğer trajedi olsun istiyorsanız olur. Enerjinizi değiştirmeye yönlendirirseniz, değiştirirsiniz" 22. Dünya Mimarlık Kongresi Başkanı Süha Özkan kongrenin, yabancı mimarların Türkiye'nin modernizmi ne şekilde içine sindirip çağdaşlığa geçtiğini görmeleri açısından çok yararlı olduğunu söyledi. Kongrede Daha sonra İran Kentsel Dönüşüm ve Konut Bakan Yardımcısı Peruz Hanaşi ile Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan da bir konuşma yaptı.
Pritzker ödüllü ilk kadın
Kongrenin ilk günü modern mimarinin öncülerinden Zaha Hadid'in konuşmasıyla sona erdi. Irak asıllı İngiliz mimar Hadid bir kısmı ayakta ve yerlerde oturan çoğu genç 4 bin izleyicinin alkışlarıyla salona girdi.
'Pritzker ödülü alan ilk kadın mimar' olarak tanınan Zaha Zadid, konuşmasında öğrencilik yıllarında keşfettiği üst üste bindirme tekniğini, Leipzig'deki BMW binası, Wolsburg'daki Bilim Merkezi, Roma'daki Ulusal Çağdaş Sanatlar Merkezi, Tayvan'daki Guggenheim Müzesi ve Napoli yakınlarındaki hızlı tren istasyonu gibi mimarlık ve kentsel tasarımın sınırlarını zorlayan çalışmalarını tanıttı.
'İstanbul'u çok seviyorum'
Gençlerin ilgisinin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Zaha Hadid, İstanbul'un da çok sevdiği bir kent olduğunu dile getirerek, bu nedenle zaman zaman kenti ziyaret ettiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7511297511290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.