Ekmek 1.5 lira mı olacak?

Ekmek 1.5 lira mı olacak?
Ekmek 1.5 lira mı olacak?
Ekmek fiyatı tartışması büyüyor. Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Başkanı Kolivar'ın ekmek 1.5 lira olacak sözlerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik "Tamamen spekülatif" yanıtı verdi. Kolivar "Bakan uncuya vermiyor ki bunun parasını. Bakanın böyle bir şey demeye yetkisi yok" diye konuştu.

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, geçen cumartesi  yaptığı açıklamada Türkiye'de bu yıl buğday rekoltesi yüksek olmasına rağmen son iki ay içerisinde un fiyatlarına yüzde 15-20 arasında zam yapıldığını belirterek, "Bu zamlar böyle devam ederse ekmek fiyatının 1,5 lira olması kaçınılmaz" değerlendirmesinde bulunmuştu. Kolivar'ın açıklamaları ekmek fiyatı tartışmasının da fitilini ateşledi. fırıncılarla  bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik ise ekmek fiyatlarında buğday, stok ve piyasa koşulları açısından artışı gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, "Bu şekilde bir şayia oluşturulmaya çalışılması çok manidardır. Tamamen spekülatif" dedi.

‘SÖZ KONUSU DEĞİL’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise bakanı ziyaretleri sonrası, “Geçmişte olduğu gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapacağı çalışma neticesinde oluşacak olan tabloya göre hareket edeceğimizi söyleyebiliriz. Maalesef kamuoyunda yer alan '250 gram ekmek fiyatı 1,5 lira olacak' ifadesi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bir fiyat artışı olsa dahi ki şu an itibarıyla böyle bir şey söz konusu değil, rakam böyle olmayacaktır. Biz Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak, yetkili kurum olarak ve fırıncı esnafı olarak hiçbir zaman bu oranda yüksek bir fiyat artışı ile halkımızın karşısına çıkmadık” dedi.

RUHSATSIZ FIRINLARI KAPATIN'

Ekmek zammıyla ilgili açıklamaları hurriyet.com.tr’ye değerlendiren ‘Ekmek 1.5 lira olabilir’ açıklamasının sahibi Cihan Kolivar, “Bakan uncuya vermiyor ki bunun parasını. Bakan’ın böyle bir şey demeye yetkisi yok. İstanbul’da 1000 tane ruhsatsız fırın var. Bu fırınları kapatsınlar biz de zam yapmak zorunda kalmayalım” dedi.
Ruhsatsız fırınların fiyatların yükselmesinde önemli bir mesele olduğunu belirten Kolivar, “Manisa’da ahırda ekmek üretiyorlar. Önüne gelene ruhsat veriyorlar. Çok insan ekmek üretince bizim gelirimiz düşüyor” diye konuştu. Ruhsatlı fırıncıların en az sekiz sigortalı işçi çalıştırdığını belirten Kolivar, “Namuslu dürüst fırıncının en az 8 işçi sigortalısı vardır. Ruhsatsız fırıncılar kimseye sigorta yapmıyor” ifadesini kullandı.

AA