@ismailsaymaz

Ekmek arası esrar tezgâhı!

Esenler'deki Mirgan Büfe'nin önü kalabalık. Çoğunluğu büfenin müdavimi olan ilkokul öğrencileri de diğerleri gibi bu kez dönerekmek almak için değil...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Esenler'deki Mirgan Büfe'nin önü kalabalık. Çoğunluğu büfenin müdavimi olan ilkokul öğrencileri de diğerleri gibi bu kez dönerekmek almak için değil, 'merak'tan toplanmış. Kalabalık, arasında bu büfede 'dönerekmek arasında uyuşturucu' satıldığı söylentisi fısıldanıyor. Büfe sahibi Servet Babat, suçsuz ve mağdur olduklarını çevresindekilere anlatmaya çalışıyor ama dedikodular almış yürümüş.
'Sıcağı sıcağına' çekilmiş polis kamerası görüntüleri önceki gün, Esenler'deki Kazım Karabekir İlköğretim Okulu'nun karşısındaki Mirgan Büfe'yi gösterdi gün boyu. Bu beş metrekarelik dükkânın önünde bir kişi, paket halindeki döneri açıyor ve içinden esrar çıkıyordu. Döneri açarak içindeki esrarı kameralara gösteren sivil polis, 'dönerin arasında uyuşturucu satıyorlar' diyordu. Bir diğer esrar paketi de büfedeki kola şişeleri arasında bulunmuştu. Görüntüler, Şırnaklı büfe sahibi baba Zeki Babat'ın, "Vallahi ben yapmam" diye derdini anlatmaya çalışmasıyla son buldu.
Zeki Babat, 21 yaşındaki oğlu Servet ve esrarı alıcı kılığındaki polise verdiği öne sürülen 17 yaşındaki Mazlum K. önceki gün gözaltına alındı. Mazlum K., tutuklanırken, baba ve oğul tutuklanmaya gerek görülmeden serbest bırakıldı.
Dövizli protesto
Dün büfelerini yeniden açan Babatlar, dükkân önüne üç ayrı döviz astı. Biri, Radikal gazetesinin başlığından alınmış: 'Bir garip dönerekmek operasyonu...' Bir diğerinde ise 'Biz insanız, insandan utanırız, alnımızın akıyla buradayız' yazıyor.
Servet Babat'a göre, semt sakini Mazlum K., sivil giyimli, 30 yaşlarında bir kişiyle büfeye gelmiş. Simit ve çay istemiş, bir süre oturduktan sonra ayrılmışlar. Yarım saat sonra Mazlum K., büfeye dönüp, bir döner istemiş. Babat, durumdan şüphelenip Mazlum K.'ya "Kimi bekliyorsun" diye sormuş. Mazlum K., "Arkadaşımı" demiş. Yaklaşık 10 dakika sonra aynı sivil giyimli kişi de gelmiş, o da döner istemiş. Ancak dönerinin bir pakete sarılmasını söylemiş. Babat'a göre, en köşede kola şişelerinin yanındaydılar: "Tezgâhın önü kalabalıktı. Kadınlar toplanmış, döner bekliyordu. O kişi dışarı çıkınca döneri kurcaladı. O anda kameralar geldi. Dönerin içinden esrar çıkmış. O esnada bir kadın, sivil giyimli kişiyi gösterip 'Esrarı bu adam koydu' diye bağırdı. Ne olduğunu anlamadık..."
Baba Zeki Babat, bozuk Türkçesiyle "Mağduruz ve suçsuzuz" diyor. Gazetelerde yer alan haberleri gösteriyor, "Yazıktır!" diyor. Güneş gazetesinin manşetinde, 'Okul önünde ekmek arası esrar' deniyor. Zaman'da, Hürriyet'te de 'okul önünde ekmek arası uyuşturucu servisi' yapıldığı yazılmış.
Polise dava açacaklar
Olan bitene esnaf Mehmet Demir anlam veremiyor, ona göre bu bir komplo. Tuhafiyeci Menife Demirtaş, "Ben şahidim, yapmazlar", kasap Osman Cebir, "Böyle adam değil onlar", seyyar satıcı Selahattin Özmen, "Olacak iş değil", okulun öğretmenleri ve öğrenciler "Böyle bir şey duymadık" diyor. Kimse bu habere inanmıyor.
Babatların avukatı Veysi Babat'a göre polis, 'Mirgan Büfe PKK'lıdır ve uyuşturucu satıyor' diye yazılı bir e-posta üzerine harekete geçmiş: "Bunun üzerine gidiyor ama bir şey bulamıyorlar. Biri alıcı kılığına giriyor. Dışarıdan biriyle anlaşıp olayı tezgâhlıyorlar." Babat, polislere hem görevi ihmal, hem de tazminat davası açmaya hazırlanıyor: "Soruşturma aşamasında olunduğu halde müvekkilim 'suçlu' ilan edildi. Şu an toplum nezdinde suçludur. Artık kendilerine farklı bakılıyor."