Ekonomik kriz tüp bebekleri de etkiledi

Geçen yıl 40 bin aileye tüp bebek tedavisi uygulanırken bu yıl oran yüzde 45 geriledi. Uzmanlara göre bunda ekonomik krizin etkisi var. Tüp bebek tedavisi 2 bin-4 bin 500 lira

İZMİR - Ekonomik kriz ‘tüp bebek’ uygulamasına  da darbe vurdu. Türkiye’de 2008 yılında 40 bin aileye tüp bebek tedavisi uygulanırken; bu yılın ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre tüp bebek tedavisi yüzde 45 geriledi.
Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından 2008 Ağustos’unda yürürlüğe konulan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlıkta Uygulama Tebliği’, Türkiye’de bulunan ruhsatlı 109 tüp bebek merkezinde yapılacak tedavi  için en az 500 gün sigortalı ve en az 300 gün çalışmış olma şartı getirmişti. Bu koşullara uymayan birçok  çift, tüp bebek için devlet yardımı alamamıştı. 
Ekonomik krizle bütçelerinde kısıtlamaya giden çiftler, tedavi süreçlerini askıya aldı. 2008 yılında 40 bin aileye tüp bebek tedavisi uygulandı. Tüp bebek tedavisi bu yılın ilk beş ayı dikkate alındığında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 geriledi. Bir aile, devlet hastanesinde 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında masrafla tüp bebek tedavisi yaptırabilirken, aynı tedavi özel hastanelerde 4 bin-4 bin 500 TL.
Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, tüp bebek tedavilerinin de ekonomik krizden olumsuz etkilendiği görüşünde:
“2008 tarihli tebliğle sancılı bir süreç başladı. Tedavi masraflarının geri ödemelerinde değişiklik yapıldı. Kadınlara yaş sınırlaması getirildi. Tam bu dönemde patlak veren ekonomik kriz, sıkıntının tuzu biberi oldu. 2008 ve 2009 yıllarının ilk beş aylarına baktığımızda, tüp bebek tedavisinde Türkiye genelinde yüzde 40 ile 45 oranında bir gerileme görüyoruz. Düşüş Ege Bölgesi’nde de etkili oldu. Bölgedeki 10 tüp bebek merkezinde geçen yıl ilk beş ayda 2 bin 250 uygulama yapılırken, bu sayı 2009’un ilk beş ayında 1500’e düştü.”
Prof. Dr. Tavmergen, “Tüp bebek  isteyen ailelere tavsiyem, kendini kanıtlamış merkezleri tercih etmeleri. 37 yaşına yaklaşan kadınlar, zaman kaybetmeden tedaviye başlamalı” dedi. (dha)