Ekonomik kriz 'yüksek'lere hiç uğramadı

ANKARA - Ekonomik krizden etkilenmeden büyüyen Türk sivil havacılık sektöründe pilot istihdamı sürekli artıyor. Pilot olabilmek için 15 aylık eğitim sürecini tamamlamak ve bu sürecin ardından yapılacak sınavda başarılı olmak gerek. Yaklaşık 45 bin avroya mal olan eğitimin ardından sektörde istihdam edilen bir pilot ortalama 5 bin TL maaş alıyor. THY’ye bağlı Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, THY’nin bu yıl 150 pilot istihdam edeceğini, diğer havayolu şirketlerinin de yılda ortalama 300-400 pilota ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Şendil, “Krizden sonra Türk havacılığındaki büyümenin aynı ivmeyle devam edeceğine inanıyorum. Dolayısıyla pilot açığı da Türkiye’de önümüzdeki beş yıl içinde azalmayacak, artacak. Bunu şimdiden görüp hazırlıklı olursak, yeterli pilot adayını yetiştirirsek ihtiyacı karşılayabiliriz. Yoksa dünyada başka ülkelerden pilot adaylarını getirip burada uçurmak zorunda kalırız.”
Pilotaj eğitimine katılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 17 yaşını doldurmuş, 35 yaşından gün almamış, en az lise mezunu, orta derecede İngilizce biliyor olmak gerekiyor. Ortalama 15 ay süren eğitim sırasında pilot adaylarına hava hukukundan uçuş prensiplerine kapsamlı eğitim veriliyor.  45 bin avroya yakın kurs ücreti eğitimden sonra ödenebiliyor. (aa)