Ekrem Dumanlı hakkında 'yakalama kararı' olduğu ortaya çıktı

Ekrem Dumanlı hakkında 'yakalama kararı' olduğu ortaya çıktı
Ekrem Dumanlı hakkında 'yakalama kararı' olduğu ortaya çıktı
Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında "darbeye teşebbüs" ve "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlarından 18 Eylül 2015'te yakalama ve gözaltı kararı alındığı ortaya çıktı.

RADİKAL - "Selam Tevhid örgütü" soruşturmasında usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin olarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından İrfan Fidan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Zaman gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında 18 Eylül 2015'te yakalama ve gözaltı kararı alındığı ortaya çıktı.

Soruşturma savcısı İrfan Fidan tarafından 18 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne yazılan yazıda, Dumanlı'nın, "hakkında yakalama kararı bulunan FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in talimatlarını örgüt üyelerine ulaştırdığı ve örgütün kurgusu doğrultusunda kamuoyu oluşturduğu" öne sürülüyor.

Savcılık, Dumanlı'nın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs" ile "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" suçlarından yakalanmasını ve hakkında gözaltı işlemi uygulanmasını istedi.

Dumanlı, "Tahşiyecilere kumpası" soruşturması kapsamında da şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmış ve ifadesinin ardından yurt dışına çıkış yasağı uygulanarak serbest bırakılmıştı. Dumanlı, uzun süredir yürüttüğü Zaman gazetesinin genel yayın yönetmenliği görevinden 5 Ekim tarihinde istifa etmiş ve gazetenin yayın yönetmenliğine Abdülhamit Bilici getirilmişti.