Ekşi Sözlük'e hapis istemi

Ekşi Sözlük'e hapis istemi
Ekşi Sözlük'e hapis istemi
Sitenin sahibi Sedat Kapanoğlu ile birlikte toplam 40 kişi hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istendi

Radikal.com.tr - Ekşi Sözlük’ün sahibi Sedat Kaplanoğlu’nun ve 40 yazarlarının “halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla 6 aydan, 1 yıla kadar hapis istendi.

Ali Emre Bukağılı isimli bir kişinin şikâyeti üzerine Ekşi Sözlük sitesinin sahibi Ekşi Teknoloji ve Bilişim Limited şirketinin ortaklarından Sedat Kapanoğlu hakkında 2010 yılında soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nce yapılan inceleme sonucu sitede dini değerlere ve Hz. Muhammed’e yönelik hakaret ve aşağılamaların yer aldığı iddia edilen yazıları kaleme alan rumuzların gerçek kimlikleri tespit edildi.

Zaman gazetesinden Deniz Aydın’ın haberine göre, İstanbul Anadolu 32. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki (AİHS) düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen maddelerine atıf yapıldı.

Daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “Otto-Preminger” kararında AİHS’nin düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesindeki hakların uygulanabilmesi için bazı sorumluluklar yüklendiği hatırlatıldı.

Karardaki “Bu sorumluluklar arasında başkalarını sebepsiz yere inciten ve insan ilişkilerinin gelişmesine yaramayan, kamusal tartışmaya hiçbir şekilde katkıda bulunmayan davranışlardan kaçınmak gerektiği, bu nedenle meşru amaçla orantılı bir biçimde dinsel açıdan kutsal sayılan nesnelere yönelik gereksiz saldırıları önlemek ve yaptırıma bağlamak gerekli olabilir” ifadelerine yer verildi.

Bu noktada iddianamede şu değerlendirmede bulunuldu:

“TCK 216/3’te korunan hukuki yarar; Allah, din, peygamber, kutsal kitaplar, mezhepler değil, kişilerin bu kavramlara yönelik dini hisleridir. Kuşkusuz kişi bu kavramlarla ilgili düşüncelerini açıklayabilir, eleştirebilir. Ancak bunu yaparken göz önünde tutulması gereken husus başka kişi veya kişilerin dini duygularının incitilmemesidir. Zira kimsenin başkasının kutsal saydığı kavramlara ilişkin saygı duygusunu incitmeye hakkı olamaz.”

Sitenin sahibi Sedat Kapanoğlu ile birlikte toplam 40 kişi hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istendi.


  http://www.radikal.com.tr/1145234114523412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gerçek mi bu sefer? - jxbardant

  Birkaç hafta önce Ekşi Sözlük kapandı diye bir haber çıktı, ondan sonra yalnış olduğu öğrenildi... Gerçek mi bu sefer?

  İnanmak ve Düşünmek - Ad Honorem Dei

  İslam dinine inanan biri olarak diyorum ki Ekşi Sözlüğe ve yazarlarına açılan dava doğru değil. Allah insana tercih hakkı tanımış. En azından ben böyle anlıyorum. Allah'ın insanlara tanıdığı tercih hakkını insanlar kısıtlayamaz, kısıtlamamalı. Bazı yorumcu arkadaşların belirttiği gibi her türlü şey inanç olarak görülebilir ve bunlar hakkındaki görüşlerden inananlar incinebilir. Geniş yorumlanan bir düşünce, din ve dinsizlik özgürlüğü bir arada barış içinde yaşamanın tek yolu. Herkesin dini (veya dinsizliği) kendisine. Müslümanların alıngan, her türlü eleştiriye kapalı olmaması gerekir.

  Gelişmiş ülkede olmayacak bir yasa. - Elif26

  Yasa baştan düşünce özgürlüğüne ters: "Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama" Şöyle açıklayayım, bir ülkede William diye bir adam olsun, halkın bir kısmı William'ın sözlerinin toplumu yanlış, kötü yönlendirdiğine inanıyorsa, bu kısım "William aptaldır," diyebilmelidirki, diğerleri belki farkına varır ve zararı görür, eğer insanlar William'ın aptal olmadığını düşünüyorlarsada, ciddiye almazlar lafı, geçer gider. William sırf biri dedi diye aptal olacak değil. "William'a nasıl hakaret ederler?!" diye sinirlenmenin alemide yok, ne bu agresiflik? Özgür ülkede insanlar herşeyi bastırılmadan tartışabilmeli. Konuşarak, sorgulayarak ilerler bilim ve medeniyet. İnsanları düşünceleri yüzünden cezalandırıp sonra özgürlükten, gelişmişlikten bahsedemeyiz.

  Hz. Erdoğan'ın bir numaralı suçu - Pe@ce

  Napolyon hazretleri mitinglerinde Aleviliği yuhalattığında ya da İsrail Devleti'nin yaptıklarından Yahudi camiasını sorumlu tuttuğunda kimse sesini çıkarmıyor; onlar halkın bir kısmının benimsediği dinî inançlar değil mi yani?

  Belliydi - turq_82

  Peygambere hakaret konusunda resmen bilinçli provokasyon yapıldı. Danışıklı entry girildi. Sonra hacklenme hikayesi ile provokasyonu yaymaya çalıştılar, toplumsal linç başlatmak istediler. Şimdi de dava. Resmen planlı programlı operasyon yapıyorlar ekşi sözlüğü kapattırmak için.

  müebbet verilmeliydi. - Kara Budun

  meclis-i şukela'ya ayakkabılarıyla giriyorlar, kızlı erkekli entry yazıyorlar.

  Adalet hepimize lazım - X120

  Sadece dini değerler, hisler mi koruma altında? Birileri her gün kadın cinsine yönelik küfürler, hakaretler ederken, birileri birilerinin kutsal saydığı Ata'sına küfürler, hakaretler ederken yasalar sadece çoğunluğun inancına yönelik hakaretleri mi suç sayıyor? Hapis istemi hukuka uygun olabilir ama halk nezdinde meşruiyetini toplumun her kesiminin manevi değerlerini korumaya alarak sağlayabilir. Kadınlara, eşcinsellere, atalara, diğer din, mezhep ve ırklara yönelik küfür ve hakaretler de cezalandırılmalıdır. Böylece belki başkalarının inancına, inançsızlığına, atasına, cinsine, cinsel yönelimine, dünya görüşüne burnumuzu sokmadan yaşamayı öğreniriz.