El Cezire'nin işi zor

WAN Kongresi paralelinde düzenlenen Dünya Editörler Forumu'nda Arap medyası konuşuldu.

İSTANBUL - WAN Kongresi paralelinde düzenlenen Dünya Editörler Forumu'nda Arap medyası konuşuldu. Oturuma El Hayat gazetesi başyazarı Hazim Saghieh, AP Uluslararası İlişkiler Başkan Yardımcısı Ian Ritche ve El Yemen gazetesinden Walid Abdülaziz El Saggaf katıldı.
Sagiegh son zamanların sıcak konusu olan Arap medyasının gelişmesindeki üç önemli faktörün teknolojik gelişmeler, ulusal özgürlük hareketinin gelişmesi ve ABD'ye yükselen düşmanlık olduğunu belirtti. El Cezire televizyonunun siyasi parti misyonu üstlendiğini belirten Sagiegh, El Cezire'nin bombalanmasındaki en önemli etkenin bu olduğunu söyledi. El Cezire'nin büyümesiyle beraber, halkın ufkunun genişlediğini ve ifade özgürlüğü sağlandığına işaret eden Saghieh, Hizbullah'ın sahip olduğu Al-Manar gibi kanallarla halkın yanlış bilgilendirildiğini aktardı.
'Şiddet var çünkü...'
El Cezire televizyonundan Mahir Abdullah, El Cezire'nin Arap seyircisine inanılırlık telkin ettiğini belirterek "Açık olmaya çalışıyoruz, çok kan gösteriyoruz, çok şiddet gösteriyoruz. Bu yüzden de bizi gayri medeni olmakla suçluyorlar. Sen git yüz binlerce kişiyi ehlileştirmek ve medenileştirmek adına katlet, sonra da 'Bunu yapmak güzel ama göstermek güzel değil' de öyle mi? Bu şekilde bana etik öğretemezsiniz" diye konuştu.
Mahir Abdullah sorular bölümünde bir katılımcının ABD'nin Irak'taki varlığını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, "Aslında ABD ile de yapamayız, ABD'siz de. Yalnız şundan emin olun ABD bölgeden giderse El Cezire biter" dedi.