El ele verip sahip çıkıyorlar

El ele verip sahip çıkıyorlar
El ele verip sahip çıkıyorlar
Hayvanseverler biliyordu, gerisi 'Ebru' köpek aracılığıyla duydu ilk kez. Facebook'ta kurulan 20 bin üyeli 'Sahip Çıkalım!'ı 'gizli' kurucusu anlattı...BAHAR ÇUHADAR 

İSTANBUL - İsimlerini ilk olarak Taksim The Marmara Oteli’nin önünde yaşayan ‘Ebru’nun öldürülmesiyle duyduk. Tüm haberlerde ‘Türkiye’de yaşayan, yabancı bir hayvansever olan Viktor Larkhill ve onun Facebook üzerinde kurduğu, 20 binden fazla üyeli bir grup olan ‘Let’s Adopt-Sahip Çıkalım!’ın adı geçiyordu. Ancak ortada Viktor Larkhill isimli kişiye dair ne bir fotoğraf vardı, ne de ‘Larkhill’in ‘neci’ olduğuna dair bilgi...
Kısa süre sonra aslında ‘öyle birinin’ var olmadığı, ‘Viktor Larkhill’in, grubun kurucusu, yabancı bir işadamı tarafından takma isim olarak kullanıldığını öğrendik. Grubun kurucusu, gerçek ismini ve cismini ilan etmiyor ama kendisiyle görüşerek ‘Let’s Adopt-Sahip Çıkalım!’ hakkında detaylı bilgi aldık.

Ortak amaç, kurtarmak
‘Sahip Çıkalım!’ın kurucusu; “Kim olduğumun, hayatımı nasıl kazandığımın önemi yok. Önemli olan neyi temsil ettiğim. Bu da hayvan haklarının küçük, karamsar ve kavgacı bir grubun elinde bulunduğu bu ülkede yeni nesil hayvan hakları savunucularıdır. ‘Viktor Larkhill’ bir kişi değil, ‘Sahip Çıkalım!’a üye olan herkestir. Bir buçuk yıl önce iki kişiydik, bugün 10 bin katı büyümüş durumdayız” diye başlıyor söze.
‘Larkhill’e göre; geleneksel hayvan hakları grupları üstlerine düşeni gerçekleştirmekte başarısız olmuş durumda: “Barınakları yönetmeye çalışanlar kedi ve köpekler için toplama kampı işletiyor sanki. İstisnalar dışında toplumu bilgilendirmek için çok az çalışma yapılıyor. Hayvan koruma organizasyonlarının dışında sorunun farkında olmayan veya bu gruplara dahil olmak istemeyen büyük bir kitle olması gerektiğini biliyordum. Onlara nasıl ulaşabileceğimizi düşünüp bulduk; Facebook. ‘Sahip Çıkalım!’ bir buçuk yıl önce kuruldu, hızla büyüdü. Biz insanları değil, onlar bizi buluyor.”
Üyelerin büyük kısmını yüksek eğitimli, çalışan kadınlar oluşturuyor ama aralarında ev hanımları, büyükanneler, öğrenciler, profesörler, çocuklar var. ‘Larkhill’, ortak paydalarının hayvanlara duydukları sevgi, ilgi ve bu duyguları mantıkla birleştirerek hayvanlar için kullanmak istekleri olduğunu söylüyor.

‘Önüne gelene verilmiyor’
“Grubumuzun maddi dayanakları, sponsorları, destekçileri yok. Her bir üye kendi kurtardığı hayvanın sorumluluğunu, yapabildiği kadar üstleniyor. Sonrasında da gönüllü olacak arkadaşlarımızın desteğine başvuruyoruz. Maddi destek bulunamadığı durumlarda da veterinerlerimizin iyi niyetinden destek alıyoruz” diyen Larkhill, daha fazla bilgi isteyenleri Facebook’taki gruplarına üye olmaya davet ediyor.
30 yaşındaki iç mimar Belkıs Gökçimen’in ‘Sahip Çıkalım!’ aracılığıyla sahiplendiği, biri ‘Pixie’ olmak üzere toplam beş kedisi var. Bir de geçici aile olarak evinde konuk ettiği ‘Grace’ adlı bir terrier köpeği... Grace, sahiplenilene dek Sarıyer’de, otobüs durağında yaşıyormuş. Gökçimen ‘Sahip Çıkalım!’ı şu sözlerle anlatıyor: “Diğer kurumlardan çok farklı. Yardıma muhtaç hayvanlar barınağa bırakıp oradan sahiplendirilmek yerine, önce onu kurtaran tarafından tedavileri yapılıyor. Sonra fotoğrafları çekilip, hikâyesiyle sitede yayımlanıyor. Bu sürede kedi veya köpek pansiyonda veya geçici ailesiyle konaklıyor, daimi sahibinin onu bulmasını bekliyor. Önüne gelen hayvanı sahiplenemiyor, en az bir kedi veya köpek beslemesi veya referansı olması gerekmekte.”

Anne-oğul ve iki köpek...
Müşteri temsilcisi Neşeriz Arda ve oğlu Okyanus da grubun üyelerinden. 20 senedir köpekleriyle yaşayan Arda, şubatta anne-oğul boxer’larını birer sene arayla defnettikten sonra, sokaklara atılmış köpeklere evini açmaya karar vermiş. Bir Fransız Bulldog’u ‘Bully’ ve İngiliz seter kırması ‘Sasha’ ile yaşayan Neşeriz Arda, her iki köpeğini de uzun süredir takip ettiği ‘Sahip Çıkalım!’ aracılığıyla almış.