'El emeği'yle gelen zafer

Balıkesir'in kaplıcaları ve yeşiliyle ünlü ilçesi Gönen'de, her salı köylü kadınlar, 'el emeği göz nuru', ünü Türkiye sınırlarını aşan bir pazar oluşturuyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

BALIKESİR - Balıkesir'in kaplıcaları ve yeşiliyle ünlü ilçesi Gönen'de, her salı köylü kadınlar, 'el emeği göz nuru', ünü Türkiye sınırlarını aşan bir pazar oluşturuyor. Gece-gündüz çalışarak yaptıkları geleneksel iğne oyası ve işledikleri rengârenk yemenileri sergiliyorlar.
Türkiye'nin dört bir yanından ve Almanya, Japonya gibi ülkelerden toptancılar, küçücük iğnelerle incecik iplerden yaratılan desenleri satın almaya geliyor. Çeyiz hazırlayan genç kızlar için başka illerden Oya Pazarı'na turlar düzenleniyor. Kadınlar, ürettiğinde her şey değişiyor. Eskiden sadece çeyizleri için yaptıkları işlemeleri, bugün ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
Hayatları değişti
Kadınlar, kazançlarıyla ekonomik özgürlüklerinin keyfini sürüyor. Artık, erkeklerle daha eşitler. Altın günleri düzenleyip eğleniyor, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ama en çok, el işlerinin Türkiye ve dünyanını dört bir yanına ulaşmasından gurur duyuyorlar.
Gönen ve köylerinde, kadınların büyük çoğunluğu sürekli aynı uğraş içinde. Henüz okul çağına gelmemiş kız çocuklarından yaşlı ninelere kadar hepsi, sanki aynı anda takılıp kalmış. Kimi eski köy evinin penceresinde, kimi bahçesindeki sandalyede, kimileri uzun bir sedire dizilmiş. Hepsi oya işliyor.
İğneler, göz alan bir hızla, uyum içinde kıvrılarak desenler yaratıyor. Yorgun gözlerini el işlerinden kaldırmadan süren sohbetlerinde konu, genellikle gelen siparişlerin yetişip yetişmeyeceği, yeni desen denemelerinin güzel olup olmadığı.
'Anne, Akio arıyor'
Bu köylerden biri Kazakçı Köyü. Kadınlar bir evde toplanmış, hızla, salı günkü pazara ürünlerini yetiştirmeye çalışıyor. Kimi iğne oya yapıyor, kimi yemeni kenarı işliyor. Hepsi, okuma-yazmadan önce, iğne ile ipliğin dans etmesini öğrenmiş.
Bir kız çocuğu bağırıyor: "Anne, Akio arıyor." Fatma Dündar, telefona koşuyor. Malum müşterisi Japonya'dan arıyor, 'Çok yazmasın'.
Akio siparişlerini soruyor. Dündar, annesinden henüz 7 yaşındayken öğrendiği iğne oyacılığının Japonya'ya kadar ulaşmasının gururuyla anlatıyor: "Ben, hem ilkokula gidiyordum, hem de haftada bir takım oya bitiriyordum. Akio, 12 yıl önce geldi. Pazarda, benim oyaları beğendi. Türkçe biliyor. Sipariş verdi. O gün, bugün çalışıyoruz. Tokyo'daki takı tezgâhında benim oyaları satıyor. Ayrıca oranın meşhur ipek kumaşlarından gönderiyor, kenarlarına işlemeler yapıyorum."
Köydeki herkes Japon kadını tanıyor. Çünkü yılda iki kez gelip, arkadaşı Dündar'ın evinde kalıyor.
Kalfa Köyü'nde de herkes çok meşgul. Altı yaşındaki çocuklar bile oya yapıyor. Bu köyün kadınları da Ankara, İzmir ve İstanbul'a siparişlerini ve pazara mallarını yetiştirme telaşında. Kocaları genellikle çeltik tarlalarında çalışıyor.
Eski bir evin bahçesinde yaşlı bir kadın, kırışıklarla dolu elleriyle narin oyayı bitirmek üzere. 75 yaşındaki Ayşe Şen, iğne oya yapmayı annesinden öğrenmiş: "Bu çok eski bir gelenek, ne zaman başladığını kimse bilmez. Benim ninem de yapardı. Ben de yedi yaşındayken oya işlemeye başladım, kızlarıma öğrettim. Eskiden herkes, çeyizi için yapardı. Oyadan para kazanacağım aklıma hiç gelmezdi. Sonraları köylere bohçacılar gelmeye başladı. Evlerden toplar, satarlardı. Allah razı olsun, onlardan çok para kazandık".
Bohçacılardan sonra neler olduğunu tam olarak bilmiyor. Çünkü kocası öldü, çocukları evlenip gitti. O yalnız kaldı. Artık yorgun gözleri ve elleriyle çok daha yavaş. Ayda bir oya bitiriyor. Atalarından kalan gelenek sayesinde eline az da olsa para geçiyor. Salı günü, her zaman olduğu gibi gün aydınlanırken uyanıyor. Köydeki neredeyse bütün kadınlarla birlikte minibüse binip, pazarın kurulacağı Gönen'e gidiyor.
Renk cümbüşü bir pazar
Kadınlar, erken saatlerde Gönen Meydanı'nda tezgâhlarını kuruyor. Eserlerini tezgâhlara diziyor, gerdikleri iplere asıyorlar. Onlar işlerini tamamladıkça rengârenk, incelikle işlenmiş bir tablo tamamlanıyor. Tezgâhı olmayanlar kollarına astıkları, başlarına taktıkları oyalar, rengârenk yemeniler ve boncuklarıyla pazarda geziyor. Hepsi en beğendiklerini, en öne koyuyor. Farklı köylerden kadınlar, göz ucuyla birbirlerinin eserlerini süzüyor.
Hasanbey Köyü kadınları, yeni bir desen bulmuş. Üstelik her yıl 6 Eylül'de yapılan Gönen iğne oya ve Çeyiz Festivali'nde en iyi oya yarışmasını hep Hasanbeyliler kazanıyor. 'Fiskos' denilen büyük oya örtülerini, ellerinde açarak pazarın ortasında gururla geziyorlar. Hasanbeyli'den Hüsniye Doğan, "Biz en iyiyiz. Yarışmayı hep biz kazanıyoruz" diye coşkuyla konuşuyor.
Doğan, büyük bir oya örtüsünü açarak, anlatıyor: "Biz en büyüklerini yapıyoruz. Elimdekini altı ayda yaptım. 300 milyona satıyorum. Bizim köyün çok müşterisi var. Çünkü, ünlüyüz. Almanya'dan, Diyarbakır'dan, Ankara'dan. Her yerden sipariş alıyoruz. Yetiştirmek için sabahlara kadar bir evde toplanıp bütün köyün kadınları çalışıyoruz.
Desenleri kendimiz buluyoruz. Genç kızlarımız, kâğıt kalemle deftere yeni desenler çizmeye çalışıyor. Ayrıca halılardan, perdelerden beğendiğimiz desenleri yapıyoruz."
Kısa sürede Türkiye'nin dört bir yanından müşteriler, pazarı dolduruyor. Pazarın geçmişi onlarca yıl öncesine dayanıyor. Özellikle kaplıca turizminin geliştiği 1970'lerin başında pazar büyümüş. Köylerde ürünlerini bohçacılara verenler, turistlerin sayısı artınca tezgâh açmış.
'Anılarını işliyorlar'
Oyacılık, getirdiği kazançla birlikte bütün ilçenin kadınları arasında yayılmış. Bugün pazardaki müşterilerin bazıları çeyiz yapan genç kızlar ve anneleri, kimileri ise toptancı. Hatta çeşitli illerden oya pazarına turlar bile düzenleniyor. Bergama'dan bir turla 20 kişi geldiklerini anlatan Hatice Danıman, "Buradaki gibi oyalar hiçbir yerde yok. Üç yıldır geliyorum. Buradan aldıklarımı İzmir'de, Bergama'da satıyorum. Otobüste kızına çeyiz yapmak için gelenler de var" diyor.
Almanya ve Japonya'ya kadar giden işlemelerde, kadınların acıları ve sevinçleri var. Gülnaz Tombak, oyanın mucizesini şöyle anlatıyor: "Eşim memurdu. Ben bu işi yapmasam bir çocuğumuzu okutamaz, engelli oğluma da iyi bakamazdık."
Kalfa Köyü'nden Emine Demir, eşinin ve kendisinin ilaçları için para kazanıyor. Şükran Gümüştekin okuyan çocuğuna kazandığı parayı harçlık olarak gönderiyor. "Bir emekli maaşıyla onu okutmamız mümkün olmazdı" diyor. Hepsinin kazandığı para siparişe göre değişiyor. Küçük sehpa oyaları 25 YTL'ye, orta boylar 40 YTL'ye satılıyor.
Kocaya para yok
Öğleden sonra müşterilerin sayısı azalıyor. Kadınlar, tezgâhlarını topluyor. 'Kocanıza para veriyor musunuz?' sorusuna keyif kahkahaları atarak, hep birden 'Hayır' yanıtını veriyorlar. Kazakçı Köyü' nden Sevim Pınar, kolundaki bilezikleri gösterip, "Bunları oya işleyerek yaptım. Bizim köyde hiçbir kadın kocasına para vermez. Onlar tarladan kazanır, biz sanatımızla kazanırız. Hep biriktiririz. Evlerimizde bulaşık makinesi bile var. Hep oya parasıyla aldık. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılarız. Eğleniriz de düğünlere gideriz. Altın günleri düzenliyoruz. Bizim adamların ruhu bile duymuyor" diyor.
'Adamlar çok değişti, çok'
Pek çoğunun parası olmasına karşın ilçede sinemaya gitmemiş, bir çay bahçesinde oturmamışlar. Genellikle köyden çıkmadıklarını anlatıyorlar. Hasanbeyli Köyü'nden Meral Haktanır, durumundan çok memnun: "Biz para kazanmaya başladıktan sonra, bizim adamlar da değişti. Artık biz daha eşitiz. Daha özgürüz. Kendimize, hatta çocuklarımıza yetebileceğimizi biliyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7447397447390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.