El Ezher Şeyhi'nin gönlü alınmalı

El Ezher Şeyhi'nin gönlü alınmalı
El Ezher Şeyhi'nin gönlü alınmalı

CHP li vekiller Faruk Loğoğlu (solda) ve Osman Korutürk, dün basın toplantısı düzenledi.

Mısır’a yaptıkları üç günlük ziyareti tamamlayarak Türkiye’ye dönen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve Milletvekili Osman Korutürk, Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenlediler. CHP’liler, Mısır halkının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, El Ezher Şeyhi ile ilgili sözlerinden çok kırgın olduklarını ve bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söylediler.
Türkiye’nin Mısır’ın içişlerine bu kadar karışmasının ve El Ezher Şeyhi konusunda Başbakan’ın ifadelerinin en önemli konu olduğunu ifade eden Loğoğlu, “Bunu hakaret olarak nitelendiriyorlar. Her noktada ve herkes tarafından bu dile getirildi. Bunun bir özür gerektirdiği şeklinde bir değerlendirmeleri oldu. Bu sadece Müslüman kesimlerin değil, Kıpti kilisesi yetkilileri de bunun kendilerini çok derinden yaraladığını ve üzüldüklerini belirtti. Biz o nedenle Türkiye’de herkesin bu bağlamda düşünmediğini belirttik. Şeyhi de ziyaret ettik. Saygın bir insan” dedi.
Sisi ve Mursi ile bir görüşme taleplerinin olmadığını belirten Korutürk ise darbenin bir çözüm olmadığını her zaman söylediklerini vurguladı. Mısır’la şu noktada Türkiye’nin bütün teması kestiğini hatırlatan Korutürk, şunları söyledi: “Bizim hükümetimiz temas kesik olduğu için sürece dahil olamıyor. Bunun için yeniden durumu düşünmesi lazım. Sisi’nin seçimlerde aday olacağı konusunda milyonlarca kişinin talebi olduğunu ancak General Sisi’nin de bunu istemediğini bize belirttiler. 50 kişilik bir Anayasa Komisyonu kurmuşlar. Anayasada yapılacak değişiklikleri tespit etmişler. Önce parlamento seçimleri yapılacak arkasından da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.”


  http://www.radikal.com.tr/115056011505602

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Elciye zeval olmazmis :) - Ayse Sule

  Tamam, elciye zeval olmaz ama "Seyh Hazretleri" de ne demek yahu? Hic yakisiyor mu CHP'lilerin agzina boyle seyler? Insan sirf darbecileri destekledi, Erdogan tarafindan elestirildi diye her onune gelene yag ceker mi? Biraz dik durun be kardesim.

  Üzülen şeyhe yazık, katlolan seçilmişlere oh olsun! - yvzygt

  Budur işte! Tüm yaptıkları darbecilerin sesini burada daha gür duyurmak. Yıllarca ülkede bizzat darbecilik yapanlar önü alınınca dünya darbecilerine sarıldılar. Neden darbe ile devrilenlerle görüşmediler acaba. Muhtemelen seçilmiş insanlara olan alerjilerindendir. Çok gücenmişlermiş. Beter olsular. Darbe ile devrilenler 1000'lercesiyle can verdiler. O etkilememiş CHP Yi ama darbecilere darbeci deyince çok kızmışlar. Burum da CHP'yi derinden etkilemiş. Mutlaka bi şey yapılmalıymış. Allah sizi bildiği gibi yapıyor ya öyle devam etsin!