El Kadı'nın noterine 12 yıl hapis isteniyor

BM'nin 'Terörü finanse edenler' listesinde yer alan Suudi işadamı Yasin El Kadı adına sahte belge düzenlemekle suçlanan noter başkatibinin 12 yıl hapsi istendi.

İSTANBUL - BM'nin 'Terörü finanse edenler' listesinde yer alan Suudi işadamı Yasin El Kadı adına sahte belge düzenlemekle suçlanan noter başkatibinin 12 yıl hapsi istendi. İstanbul 35. Noterlik Başkâtibi Sibel Sevim, Türkiye'de malvarlığı dondurulan ve ülkeye giriş-çıkış yasağı konulan El Kadı bu yasak sürerken sanki Türkiye'deymiş gibi işlem yapmak' suçlamasıyla ağır cezada yargılanıyor. Türk kamuoyuysa El Kadı'yı 'Başbakan'ın kefil olduğu işadamı' olarak tanıyor.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün Cumhuriyet Savcısı İlker Yaşar esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Sevim'le yeminli tercüman Murat Yakupoğlu katılmadı. Savcı esas hakkındaki görüşünde şu noktalara dikkat çekti:

  • Başkâtip Sevim, tercüman Yakupoğlu'nun Yasin Abdullah Azizuddin El Kadı'ya ait pasaportla Muhammed Omar A. Zubair'e ait pasaporta ilişkin yaptığı tercüme işlemlerini 2 Nisan 2004 tarihinde onayladı. Aynı gün El Kadı'ya ait iki şirketin devrine ilişkin işlemi de onayladı. El Kadı bu tarihte Türkiye'de değildi.
  • Yasin El Kadı'nın Türkiye'deki malvarlıkları 22 Aralık 2001 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla donduruldu. 24 Temmuz 2003 itibarıyla da Türkiye'ye girişi yasaklandı. Bu yasak halen sürüyor.
  • Suudi işadamı Türkiye'ye en son 28 Ağustos 2001 tarihinde Atatürk Havalimanı'ndan girdi, 31 Ağustos 2001 tarihinde de ayrıldı. Bundan sonra giriş yaptığına dair de herhangi bir kayıt bulunmadı.
  • El Kadı'nın Türkiye'ye girişinin yasaklanmasından önce Beyoğlu 36'ncı ve Eyüp 3'üncü noterliklerinde yaptığı işlemlerdeki imzasıyla 35. Noterlik Başkâtibi Sibel Sevim'in onayladığı işlemlerdeki imzalar Adli Tıp Kurumu tarafından incelendi. Sonuçta imzaların aynı elin ürünü olmadığı anlaşıldı.
    Cumhuriyet Savcısı İlker Yaşar, bu noktalara dikkat çekerek, "El Kadı'nın dava konusu olan işlemler yapılırken huzurda imza atmadığının, sanık Sevim'in huzurdaymış gibi işlemleri onayladığı anlaşıldı" dedi ve sanık Sevim'e 'sahte resmi evrak düzenlemek' suçundan 4.5 ile 12 yıl arasında hapis cezası istedi. Savcı yeminli tercüman Yakupoğlu'nunsa beraatını istedi. Duruşma, savunmalar için ertelendi.