El Kaide bilmecesinde iki yeni gelişme

İsrail'in, Türkiye'ye turist taşıyan gemilerini geçen cuma yoldan geri çevirmesi ve vatandaşlarına 'Antalya-Kemer arasına gitmeyin' uyarısı yapmasıyla başlayan 'El Kaide muamması' yeni bir boyut kazandı.

ANKARA - İsrail'in, Türkiye'ye turist taşıyan gemilerini geçen cuma yoldan geri çevirmesi ve vatandaşlarına 'Antalya-Kemer arasına gitmeyin' uyarısı yapmasıyla başlayan 'El Kaide muamması' yeni bir boyut kazandı.
İsrail anti-terör birimi başkanı Danny Arditi, önceki gün Reuters'e yaptığı açıklamada; Türkiye'nin güneyinde İsrail gemilerine saldıracak El Kaide militanlarının yakalandığını söylemişti. Arditi, bu bilgiyi Türk istihbarat yetkililerinden aldığını da kaydetmişti. Türk istihbarat kaynakları bu açıklamaları doğrulamadı. Ancak Alman Der Spiegel dergisi Arditi'nin açıklamalarını, 'Türkiye Kaide'ye darbe indirmeyi başardı' başlığı ile yayımladı.
Emniyet: Yanlış ve maksatlı
Arditi'nin bu iddiası Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yalanlandı. İsrail gemilerine saldırı hazırlığı yaparken C-4 patlayıcılarla yakalanan kimse olmadığını belirten Emniyet'in açıklamasında, "Çeşitli yerli-yabancı basın organlarında, güney illerinde El Kaide örgüt üyelerinin, bazı yabancı ülke gemilerine saldırı hazırlığı yaparlarken C-4 patlayıcılarla birlikte yakalandıkları yönünde yer alan haberler tamamen yanlış ve kasıtlıdır" denildi.
Diyarbakır'da bir kişi yakalandı
Bu tartışmalar sürerken dün iki yakalanma haberi geldi. Üst düzey bir Emniyet yetkilisinin "Ciddiye alınacak biri değil" dediği Suriyeli Luia Sakra, dört gün önce Diyarbakır Havaalanı'nda 'Erkan Özer' sahte kimliğiyle gözaltına alındı. Sorgulanmak üzere İstanbul'a götürüldüğü belirtilen Sakra'nın 16-20 Kasım 2003'te İstanbul'da gerçekleştirilen bombalı saldırılarda kullanılan bombaları hazırladığı ve emirleri El Kaide'nin Irak sorumlusu Zerkavi'den aldığı, üzerinde İsrail gemilerine yönelik eylem planları bulunduğu iddia edildi. Ancak bu iddialar Emniyet'çe yine reddedildi. Çok iyi Türkçe bilen Sakra'nın İstanbul'daki eylemlerden sonra Antalya'ya gittiği, oradan Diyarbakır'a geçtiği, tanınmamak için estetik ameliyat olduğu, ikinci bir estetik ameliyat için İstanbul'a gitmek üzereyken yakalandığı ileri sürüldü.
Antalya'da gözaltı İstanbul'da tutuklama
İkinci Suriyeli Hamed Obysi'nin yakalandığı ise, tutuklama kararıyla ortaya çıktı. El Kaide üyesi olduğu iddiasıyla Antalya'da yakalanarak İstanbul'a getirilen 21 yaşındaki Obysi, Emniyet'teki işlemleri tamamlandıktan sonra İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi, nöbetçi mahkemeye gönderilen Obysi tutuklandı.
İki Suriyeli'nin yakalanma hikâyesi, Antalya'daki bir evde kesişiyor. 3 Ağustos'u 4 Ağustos'a bağlayan gece, Liman Mahallesi'nde İranlı dört kişinin kaldığı evde saat 03.00 sıralarında patlama meydan gelmişti. İddialara göre patlamayı araştıran polis İki Suriyeli'nin izini buldu.
Aksu: İki gün bekleyin
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın kayınvalidesininin dün Ankara'daki cenaze törenine katılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ısrarlı gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine "İki gün sabredin, turistleri ürkütmeyin" karşılığını vermekle yetindi. (Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7544487544480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.