El Kaide militanlarında Türkiye kimlikleri

El Kaide militanlarında Türkiye kimlikleri
El Kaide militanlarında Türkiye kimlikleri
Suriye'de sınırda Kürt silahlı hareketi YPG ile El Kaideci Nusra militanları arasında devam eden çatışmalar, Ceylanpınar'da 17 yaşında bir gencin ölümüne yol açtı. Resulayn'da ölenler arasında Türkiye Cumhuriyeti kimlikli üç kişinin de bulunduğu öne sürüldü.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine sınır Suriye’nin Resulayn kentinde PKK ’ya yakın PYD’nin (Demokratik Birlik Partisi) silahlı kanadı YPG ile El Kaide bağlantılı El Nusra militanları arasındaki çatışmalar dün de devam etti. Ceylanpınar’da önceki akşam bir kişi ölmüş, biri ağır dört kişi yaralanmıştı. 

Çatışmalarda Nusra Cephesi'nin 15, YPG'nin ise iki militanı hayatını kaybetti. Ölen El Kaideci militanlar arasında Türkiye  Cumhuriyeti kimliğine sahip üç kişinin bulunduğu iddia edildi.


TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİKLERİ
PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı'na göre YPG güçleri, çatışmaların ardından Resulayn’da ele geçirdikleri El Nusra militanlarına ait merkezlerde yaptıkları aramalarda Türkiye vatandaşı üç kişiye ait kimlikler buldu. Kimliklerden ikisi Adana nüfusuna kayıtlı Muhammed Emin Doğucu (20) ile İbrahim Özden’e (30), üçüncüsü Erzurum nüfuslu Murat Koçak’a (21) ait. Amed Haber Ajansı ise ‘TC kimlikleri’nin Serekaniye diye andıkları Resulayn’da YPG güçleriyle çatışmada öldürülen 3 kişinin üstünden çıktığını iddia etti. 


SURİYE'YE GTTİĞİNİ BİLMİYORUZ
Hürriyet gazetesinin haberine göre 30 yaşındaki İbrahim Özden’in Adana’daki ailesi, çocuklarının bir ay önce kent dışına çıktığını, Suriye’ye gittiğini bilmediklerini söyledi. Amca Ahmet Özden, gelişmeleri Hürriyet’ten öğrendiğini, yeğeninin anne ve babasına henüz tam olarak bir bilgi vermediklerini belirterek şöyle dedi: “Aile olarak serbest ticaret yaparlar. Mali durumları iyi. İbrahim 4 kardeşin en büyüğü. Adana’dan ayrıldıktan sonra son zamanlarda hiç telefonla da konuşamamışlar.” 

Öldürüldüğü iddia edilen Murat Koçak’ın ise Türkiye’de bir El Kaide operasyonunda tutuklandıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. 


  http://www.radikal.com.tr/1142295114229511

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Haber metninden anlaşıldığı kadarıyla bunlar doğrudan Türk vatandaşları. Hatta biri içeride bir operasyonda gözaltına alınmış ve bırakılmış. Ama haber başlığı son derece yanıltıcı. Haberi okumayıp da başlığı okursanız, elin el-Kaide militanlarına Türk kimlikleri verildiğini düşünürsünüz. İlk etapta ben de öyle düşündüm ve haberi okudum. Bazı yorumcular da hala öyle anlamışlar.

  Hic gülecegim yoktu! - Canazzo

  Rahmetlilerin üzerinde türk pasaportu olmasini ne önemi var?! Dünyanin her tarafindan islamcilar Suriyede savasiyor, Alman pasaportlu 50 kisi bile Suriyede savasiyormus, sanirim yurtdisindan en fazla ama Rus vatandasi cikar, cecenler yüzünden. Simdi Ruslar, Almanlardami bu gruplari destekliyor?!

  artik offisiel - HannesYilmaz

  Turkiyenin el kaide baglantisi bu anlamda statu kazanmistir. Sen hukumet olarak bu insanlarin gidisini durduramiyorsan yada durdurmak istemiyorsan bunun hesabini eninde sonunda vereceksin arkadasim...

  şehitlik - mohikan123

  şehitlik hikayesi ile kandırılmış zavallı gençler pek sanmam ama umarım hayallerini süsleyen cennete hurilerine ulaşırlar....

  TC - pusher

  Bizim memlekette insanlara vatandaşlık vermek , kimlik vermek ne kadar kolay. Suriyeden kaçan tüm mültecileri yarın öbür gün seçimde işimize yarar diye TC vatandaşı yaptınız.

  TC kimliği olsun ! - malasa22

  Kaide üyeleri her ülkeden oluşuyor (Fransa, İngiltere, Mısır, Pakistan...)! Bunların arasında TC vatandaşı olması neden büyük bir habermiş gibi lanse ediliyor?

  Ayan beyan - surrealist_tr

  Artık ayan beyan ortaya çıkmıştırki, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti elkaidecileri açık açık destekliyor,Kürtleri kırdırmaya uğraşıyor.Ancak şu bilineki elkaide kimseye yar olmamıştır,tutanın elini yakar, hatta öldürür.