El Kaide'ye ağır darbe

El Kaide'ye ağır darbe
El Kaide'ye ağır darbe
İstanbul polisi El Kaide'ye yönelik operasyonda örgütün Türkiye sorumlusu Bayancık'la birlikte 40 kişiyi gözaltına aldı.
Haber: SALİH AYDIN / Arşivi

Terör örgütü El Kaide’ye yönelik İstanbul’da 50 adrese düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 40 kişi gözaltına alındı. Zanlılar arasında örgütün Türkiye sorumlularından biri olduğu tespit edilen Halis Bayancuk da yer alıyor. Bayancuk sağlık kontrolü sırasında Bakara Suresi’nin son ayetini okudu. Ayet şöyle: “Ente Mevlene, Fensurne alel Kavmil kafirin” (Sen bizim Mevlamızsın. Kâfir kavimlere karşı yardım et bize.)

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabah saatlerinde harekete geçti ve Bağcılar başta olmak üzere önceden tespit edilen adreslere operasyon düzenledi. El Kaide’nin Türkiye sorumlusu Bayancuk’un da aralarında bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda iki ruhsatsız tabancayla çok sayıda örgütsel dokümana el kondu. Zanlıların Türkiye’de ses getirecek bir eylem için hazırlık yaptıkları öne sürülüyor.

Soruşturma dosyasındaki tespitlere göre, örgüt faaliyetlerinde ‘Ebu Hanzala’ kod adını kullanan Halis Bayancuk, yasadışı Hizbullah örgütünün yöneticilerinden Hacı Bayancuk’un oğlu. Baba Hacı Bayancuk, Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastını planlayıcılarından biri olarak hüküm giymişti.

Lise mezunu olan Bayancuk 2005’te kendisi gibi Hizbullah’ın önemli isimlerin olan altı kişiyle birlikte Mısır’a gitti. Bayancuk ve arkadaşları Mısır’da maddi sıkıntı çekmedi; kendilerine Almanya’dan düzenli para aktarıldı. Üç yıl önce dini sohbetler yapmaya başlayan Bayancuk’un kasetleri Hizbullah örgütü mensupları arasında elden ele dolaşıyordu. Dini konulardaki sert tutumuyla tanınan Bayancuk gayrimüslimlerin herhangi bir savaş olmadan da öldürülebileceğini savunuyor. Bayancuk, Türkiye’ye döndükten sonra bir çeşit örgütler arası ‘transfer’ oldu ve Kaide için çalışmaya başladı. Bayancuk Mısır’da eğitim alan Hizbullah liderlerinin çocuklarını da Kaide saflarına kattı. Çocukların ailelerinden ‘Kuran eğitimi’ diye alınıp, terör eğitimi verildiği belirtildi.

Kendi mahkemeleri var
Terörle mücadele birimlerinin elindeki bilgiler, Bayancuk ve arkadaşlarının örgüt faaliyetleri çerçevesinde hiçbir resmi kurum ve otoriteyi tanımadıklarını gösteriyor. Örgüt bu çerçevede, kendi mahkemelerini kurdu, çocukların okula gönderilmesini engelledi, askerlik çağı gelen gençleri Afganistan’daki kamplara gönderdi. Bayancuk 2008’de tutuklanmış ve 15 Mayıs 2009 tarihinde tahliye olmuştu. Bayancuk’un serbest kaldıktan sonra sonra örgütsel faaliyetlerine devam ettiği öğrenildi.