El konulan arsa, AİHM'de 122 bin avro etti

El konulan arsa, AİHM'de 122 bin avro etti
El konulan arsa, AİHM'de 122 bin avro etti

Tekirdağ?daki bu arsa kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği gerekçesiyle kamulaştırılmıştı. FOTOĞRAF: DHA

AİHM, bedeli ödenmeden kamulaştırılan 154 metrekarelik bir arsa için Türkiye'yi 122 bin avro tazminata mahkûm etti
Haber: BEKİR KARAKOCA / Arşivi

HATAY - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Tekirdağ’da bir vatandaşın kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği gerekçesiyle bedeli ödenmeden kamulaştırılan 154 metrekarelik arsası için Türkiye’yi 122 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etti.
Almanya’da işçi olarak çalıştıktan sonra emekli olup memleketi Tekirdağ’ın Kumbağ beldesine dönen 75 yaşındaki Kazım Karakuş, deniz kenarında aldığı arsanın üzerine de ev yaptırdı. 1997’de Hazine, Karakuş’un içinde evi olan arsanın 154 metrekarelik bölümünün tapusunu iptal ettirmek için Tekirdağ 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, söz konusu arsanın tapusunu Kıyı Yasası çerçevesinde kıyı kenar çizgisi içinde kaldığı gerekçesiyle bedelsiz iptal etti.
Karakuş’un itirazı üzerine dosya Yargıtay 1. Hukuk Dairesi’ne gönderildi. Daire, yerel mahkemenin kararını onayladı. Karakuş, aynı daireye ‘karar düzeltme’ talebinde bulundu, ancak talep reddedilince Kazım Karakuş için Türkiye’de iç hukuk yolları tükendi.
Arsasından umudunu kesen Kazım Karakuş, internette benzer davaları AİHM’ye taşıyan Hataylı avukat Zeynel Kadayıfçı’ya ulaştı. Kadayıfçı da 2007’de AİHM’ye ‘Türkiye’nin Avrupa Sözleşmesi’ne aykırı davrandığı ve vatandaşın tapusunun haksız olarak iptal ederek mülkiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle’ 200 bin avro maddi tazminat talebiyle dava açtı.  Karakuş’u haklı bulan AİHM, 15 Ekim 2009’daki duruşmada 154 metrekare arsa için Türkiye’yi 122 bin avro tazminata mahkûm etti ve para da ödendi.

Benzer davalar çok
Avukat Zeynel Kadayıfçı, Türkiye’nin kıyı, imar ve orman yasaları nedeniyle tapuları haksız bir şekilde iptal edilen kişilerin açtığı davalar nedeniyle binlerce avro tazminat ödemek zorunda kaldığını söyledi. Kadayıfçı, Türkiye’nin bu konuda daha fazla tazminat ödememesi için bir an önce  yasal düzenleme yapması gerektiğini savundu.
AİHM’nin iki yıl gibi kısa sürede karar verdiğini kaydeden Kadayıfçı, “AİHM, ‘Artık  tapuları bedelsiz iptal etmeyin’ demek istiyor” dedi.