El spermiyle tüp bebek tedariki

Adana'da, Prof. Dr. İsmet Köker'in, kısır erkeklerin eşlerine başkalarının spermlerini vererek 'garantili tüp bebek' yaptırdığı iddia edildi. Köker hakkında soruşturma açıldı.
Haber: MURAD DOĞUKANLI / Arşivi

ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Köker hakkında, erkeğin sperminin yetersiz olduğu durumlarda başkalarından aldığı spermleri kullanarak çiftleri çocuk sahibi yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı.
Yaklaşık 5 bin ailenin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olduğu hastaneye gölge düşüren olaylar zinciri şöyle gelişti: Prof. Dr. Köker'in üç ay önce muayenehanesinden hastaneye gönderdiği hastaları kaydettirmeyip
bazı işlemler yaptırdığı, bölümdeki intern öğrenciler ile erkek çalışanlardan sperm aldığı, ancak bunları nerede kullandığını açıklamadığı
iddiaları ortaya atıldı.
Polise ilginç soru
Ancak olay bir hastanın aynı merkezde tedavi gören polis memuruna, "Benim eşime başkasından alınan sperm verilecek. Senin eşine de mi aynı şeyi yapıyorlar?" diye sorması üzerine ortaya çıktı.
Rektör Prof. Dr. Yalçın Kekeç ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erbuğ Keskin soruşturma başlattı.
Üç profesörden oluşan soruşturma komisyonu, tüm bölüm çalışanları ile intern öğrencileri sorgulamaya başladı. İfadesi alınanların bir bölümü, kendilerinden deney yapılmak üzere sperm alındığını ancak nerede kullanıldığını bilmediklerini söyledi.
Köker hakkında ifade veren bir hemşire de 15 gün önce soruşturmanın selameti, baskı altına alınmasının engellenmesi için başka bir bölüme görevlendirildi.
İddiaya göre, Köker, muayenehanesine gelen çiftleri fakültede kendisinin sorumlu olduğu 'İnfertilite Bölümü' denilen, tüp bebek ve kısırlık tedavilerinin yapıldığı bölüme gönderiyordu.
Aralarında maddi ilişki olduğu iddia edilen asistanlar Mustafa Şiş ile Ümit Altıntaş, Köker'in hastalarının tüm işlemlerini kayda almadan hallediyor; hastadan alınan spermler yerine başka kişilerden alınan spermleri vererek tekrar Köker'e gönderiyordu.
'Kaydı olan korkmasın'
Köker ve asistanlar Şiş ile Altıntaş hakkındaki soruşturmayı doğrulayan rektör Kekeç, "Uzun zamandır söylentiler vardı. Öğretim üyemizin bir kısım insanlardan sperm aldığı, ancak ne yaptığı konusunda bilgi vermediğini duyuyorduk. Ama personel veya bu yolla bebek sahibi olan ailelerden başvuru olmadı. Başlatılan soruşturma çerçevesinde tüm bölüm çalışanlarının ifadesi alındı. Hastanede, resmi kayıtları yapılarak tüp bebek sahibi olanlar endişe etmesin" dedi.
Tıp Fakültesi Dekanı Keskin de "Bölüm çalışanları Prof. Dr. Köker'in muayenehanesinden sık sık inseminasyon için hasta gönderdiğini, bu hastaların kayıtlara girmediğini söyledi" diye konuştu.
Köker: Sperm satışı var
Hakkındaki iddiaları komplo diye niteleyerek yalanlayan Prof. Dr. Köker ise kendisini savunurken korkunç iddialarda bulundu:
"Türkiye'nin birçok kentinde ve Adana'da kısır erkek yerine sperm bağışlayanlar var. Bunlar gayriresmi yollarla döllenmede kullanılıyor. Suni döllenme yöntemi muayenehanelerde, özel hastanelerde ve hatta ebelerin evlerinde bile kolaylıkla yapılabiliyor. Kan verir gibi, para karşılığında spermini, yumurtasını verenler var. Türkiye'de sperm bankası olmadığı için hamile kalmak isteyen kişiyle birlikte gelen vericilerin spermi alınıp, kadına aktarılıyor. Bunların kimden alındığı ve kime verildiği gizli tutuluyor."