Elazığ katliamcıları: Biz deli değiliz

Elazığ katliamcıları: Biz deli değiliz
Elazığ katliamcıları: Biz deli değiliz

Haşim Yükselen katliamdan bir gün önce Elazığ?ın göbeğinde omzunda tüfekle yürürken kameraya takıldı! FOTOĞRAF: MUSTAFA TİMURKAAN / AA

ELAZIĞ - Biri çocuk altı kişiyi öldürüp yedi kişiyi yaralayan baba ve oğullarının sorgularında “Biz deli değiliz. Köylüler bize deli muamemelesi yapıyordu. Bizi öldürüp mallarımıza el koyacaklarını anladık. Bunun üzerine o ailelerden kimse kalmayacak şekilde hepsini öldürmek istedik. Pişmanız” dediği öğrenildi.
Elazığ’ın Baskil ilçesi Karaali köyüne bağlı Buham mezrasındaki 21 Temmuz günü yaşanan katliamın zanlıları 50 yaşındaki baba Haşim Yükselen ile oğulları 36 yaşındaki Metin ile 17 yaşındaki N. önceki gün bir çalının dibinde yakalandı.
Yeni bulgular, kanlı baskının ‘geliyorum’ işaretleri verdiğini; ancak bürokrasinin hızının onu durdurmaya yetmediğini gösterdi:
Zanlıların ve köylülerin ifadelerine göre köy halkı, eşini yitirdikten sonra dengesiz hareketler sergileyen Haşim Yükselen ve oğullarını şikâyet etmişti. Yükselen ve oğulları bunun üzerine katliamdan bir gün önce, 20 Temmuz Pazartesi günü Baskil Cumhuriyet Savcılığı’na gitti. Savcı baba ve oğullarından ertesi gün yani olayın gerçekleştirildiği gün akıl ve ruh sağlıklarının kontrolü için Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne gitmelerini istedi. 

‘Kadın öldürmeyecektik’
Yükselen, aynı gün omzunda tüfek, Elazığ’ın en işlek caddelerinden birinde yürüyüp, hakkındaki şikâyetle ilgili olarak avukat Ufuk Yeşilgül’ün bürosuna da gitti. Yeşilgül’ü bulamayan Haşim Yükselen, bu şekilde taşınması da suç teşkil eden tüfeğiyle güvenlik kameralarına takıldı. Ardından elini kolunu sallaya sallaya kana bulayacağı mezraya döndü. 
Baskil Jandarma Komutanlığı’nda ifade veren baba Haşim Yükselen’in şunları söylediği öğrenildi:
“Jandarmanın tebligatı üzerine pazartesi günü oğlum Metin ile birlikte Baskil Cumhuriyet Savcılığı’na giderek, bize yöneltilen suçlamalarla ilgili ifade verdik. Savcılık aynı gün Elazığ Ruh Sağlığı Hastanesi’ne giderek muayene olmamız için hastaneden randevu istedi, ancak pazartesi günü hastane dolu olduğu için salı gününe randevu verdiler. Savcılık salı günü hastaneye gitmemiz gerektiğini belirterek bizi eve gönderdi. Bu şikâyetlerden köylülerin bize deli muamelesi yaptığını, bizi öldürüp mallarımıza el koyacakları düşüncesine kapıldık. Biz bu nedenle bu aileleri düşman bilip ailelerden kimse kalmayacak şekilde hepsini öldürmek istedik. Ancak kadın ve işçilere dokunmayacaktık. Ama arada onlar da hedef oldu. Yaptıklarımızdan pişmanız. Bizim psikolojik bir sorunumuz yok. Olaydan sonra dağda geceyi ağaçların altında geçirdik. Elazığ’a gidip teslim olmayı düşünüyorduk ancak jandarma yakalandı.”

Kinin ‘neden’i
Olayda eşini yitiren, kendisi yaralanan Mehmet Yükselen  “Yaralı halde kaçarken, ağabeyim Haşim, oğlu Metin’e beni öldürmesi için bağırıyordu” dedi. Peki bu kinin nedeni?: “17-18 yıl kadar önce 5 yaşındaki kızımı onun kızı dövdü. Ben de  ‘Sen neden böyle ediyorsun’ dedim ve bir tartışmamız oldu. O zaman da oğlu Metin tüfeği aldı  ‘Baba buna ateş edeyim mi?’ dedi. O da ‘vur öldür’ dedi. Ve iki kez ateş etti. Bu olaydan sonra bitişik olan evimi biraz daha uzağa taşıdım ve bir daha da görüşmedik.” (aa, dha)