Elazığ katliamcıları çalılıkta yakalandı

ELAZIĞ - “Bizi kimse sevmiyor, hepinizi öldüreceğiz” dedikten sonra mezrada altı kişiyi öldüren, yedi kişiyi yaralayan baba ve oğulları yakalandı.
Elazığ’ın Baskil ilçesi Karaali köyü Buhan mezrasında önceki sabah yaşanan katilamın ardından ‘akli dengesi bozuk’ denilen Haşim Yükselen ile oğulları Metin ve N. Yükselen kayıplara karışmıştı. Helikopterlerin de desteğiyle bölge didik didik arandıysa da kayıp baba ve oğullarına gece boyunca ulaşılamadı. Haşim Yükselen ve oğulları ancak dün öğleden sonra köy yakınlarındaki Karga Dağı’nın Ziyaret Tepe mevkiinde çalılıklar içinde gizlenmeye çalışırken jandarma ekiplerince yakalandı.
Katliamda ölenlerden dördü dün toprağa verildi. Cenazeye AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya ile Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kadınlar Kürtçe ağıtlar yaktı. Namazdan sonra kısa bir konuşma yapa Çetinkaya, 1990’larda bu bölgede Olağünüstü Hal Bölge Valiliği yaptığını belirterek, “Bölge Valiliği görevi yaptığımdan beri hiçbir zaman silahları sevmedim hep nefret ettim. Yeter artık bırakın bu silahları lütfen” dedi. Ölen 12 yaşındaki Ahmet Sis’in dayısı Ahmet Esendemir, “Sayın vekil bu silahları kim veriyor onu söyleyin. Devlet vermiyor mu” diyerek Çetinkaya’ya tepki gösterdi. (dha)