Elazığ'da 5.9'luk deprem

Her sarsıntı bir uyarı
Elazığ saat 13.05'te, merkez üssü Sivrice olan 5.9'luk depremle sallandı. Çevre illerde de panik yaratan sarsıntıda can kaybı yok, ancak birçok binada hasar var. Uzmanlar: "Bölgede kentsel dönüşüm gerekli."

ELAZIĞ - Elazığ, 9 Şubat Cuma günü 5.3 büyüklüğündeki depremden 12 gün sonra bu kez 5.9'luk bir korku yaşadı. Sekiz ili sallayan depremde can kaybı yaşanmazken onlarca bina yıkıldı, birçoğu da hasar gördü. Uzmanlar bölgede daha büyük depremler olabileceği uyarısında bulundu ve acilen kentsel dönüşüm uygulanması gerektiğini vurguladı.
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve İTÜ Deprem Bilgilendirme (DEPBİL) Grubu, 9 Şubat'taki depremin ardından, Doğu Anadolu Fayı'nın (DAF) yıkıcı depremler ürettiğini belirterek tedbirli olunmasını istemişti. Bu uyarıdan 12 gün sonra 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan deprem, dün saat 13.05'te 5 kilometre derinlikte meydana geldi. Kandilli ve Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) büyüklüğün 5.9 olduğunu açıkladı.
İlk sarsıntıda insanlar sokağa fırladı. Telefon santralları kilitlendi, bazı yerleşim merkezlerinde önlem olarak elektrikler kesildi. Can kaybı yoktu, ancak Sivrice'nin Hacılar ve Kayapınar köylerinde bazı evler yıkıldı, birçoğu ağır hasar gördü. Kayapınar'da enkaz altında kalan Nazime Salgın kurtarıldı. Sivrice'de bazı kamu binaları hasar gördü. Sivrice Cumhuriyet Pansiyonlu İlköğretim Okulu eğitime kapatıldı. Velilerin, "9 Şubat'ta aldığı hasar boyayla kapatıldı" dediği binadaki boya iskelesi de hâlâ yerindeydi.
Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesine bağlı sekiz köyde 20 ev tamamen yıkıldı. Malatya'nın Pütürge ilçesinde dokuz ev, Doğanyol ilçesinde PTT ve Türk Telekom'un bulunduğu binalar ağır hasar gördü. Paniğe kapılıp balkondan atlayan ya da fenalaşan 12 kişi hastaneye başvurdu. Pötürge Belediye Başkanı Necdet Ayaydın, "İlçe merkezinde 40 ev büyük risk taşıyor, hasarlı evler boşaltılmıyor" diye dert yandı. Sivil savunma ekiplerinin sevk edildiği bölgeye, Kızılay da çadır, battaniye ve kumanya gönderdi.
'Hasarlı binalara girmeyin'
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay artçıların süreceğini belirtti ve hasarlı yapılara girilmemesini istedi. DEPBİL Grubu da, depremin, 9 Şubat'ta başlayan aktivitenin parçası olduğunu ve uzun süredir suskunluk yaşayan DAF'ın yıkıcı deprem beklenen önemli hatlardan olduğunu bildirdi. Bu nedenle özellikle Palu, Sivrice, Sincik, Çelikhan, Gölbaşı, Türkoğlu ve Hatay'da kentsel dönüşüm projelerine başlanması uyarısında bulunuldu. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, "Bölgede bir hareketlilik var ve bu DAF'ın çok daha fazla gerildiğinin işareti. Büyük bir depreme işaret ediyor. Gerekli önlemlerin hızla alınması lazım" diye konuştu. (dha, Radikal)