Elazığ'da Aleviler'in yaşadığı 6 evin işaretlenmesi endişe yarattı

Elazığ'da Aleviler'in yaşadığı 6 evin işaretlenmesi endişe yarattı
Elazığ'da Aleviler'in yaşadığı 6 evin işaretlenmesi endişe yarattı
Elazığ merkeze bağlı Yazıkonak Beldesi'nde Tuncelili ve Alevi vatandaşların yaşadığı 6 evin sarı boya ile işaretlenmesi ilçede halkın tedirgin olmasına yolaçtı.

RADİKAL- Yazıkonak Beldesi, Belediye Caddesi üzerinde bulunan ve Alevilerin yaşadığı belirtilyen 6 ev sarı boya ile işaretlendi. İnsan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Behzat Hazır, yaptığı açıklamada daha önce de farklı yerleşim yerlerinde evlerin işaretlemek suretiyle hedef haline getirildiğini belirterek, "Amacı korku ve panik yaratma, insanlarımızı huzursuz kılma ve inançsal ayrımı derinleştirme, karşı karşıya getirme amacı taşıyan bu işaretlemelere karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

Hazır şunları söyledi: Yazıkonak'ta değişik inanç ve etnik kökene mensup insanlarımız, hiçbir sıkıntı olmadan, beraber bir yaşam sürdürmektedir. Bizce malum olan 'gizli eller' tarafından gerçekleştirilen bu tür işaretlemelerin amacı beldemizde, kentimizde beraber yaşama kültürüne saldırıdır. İnsanları bir birinden ayırma, toplumsal dinamiklerini zayıflatma ve insanları birbirleriyle karşı karşıya getirme amaçlıdır.

'ALEVİLER ÜZERİNDE OYUN OYNANIYOR'

Evi işaretlenenlerden Süleyman Öncü de beldede, Alevi-Sunni ayırımın olmadığını ve problemsiz bir şekilde yaşadıklarını anlatarak, " Sabah kalkıp baktığımızda evlerimiz işaretlenmiş. Daha önce Yazıkonak'ta böyle bir şey yaşanmamıştı. Tarih tekerrür etmeseydi, Maraş'ta da bu katliam yapıldı, Sivas'ta da, Çorum'da da yapıldı. Aynısından burada da Yazıkonak'ta, Aleviler'in üzerinde oyun oynanıyor. Devletimizi duyarlı olmaya çağırıyorum, gelsinler ne gerekiyorsa yapsınlar. Biz burada Alevi-Sünni ayrımı yapmıyoruz, hep iç içe yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/138732813873282

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  süper - user1080817

  gerçekten güzel yorum yapmıssınız

  Bu işareti koyanları polis bulmalı. - Su Cemre Sim

  Aleviler olmasaydı, Türkler Anadolu'da tutunamazdı.İslamiyet bunca sevilip Asya içlerine, Balkanlar'a kadar yayılamazdı. Müslümanlık'ın yüz akı Yunus, Mevlana, Hacı Bektaş, Pir Sultan, Fuzuli, Nizami Gencevi, Sa'di Şirazi, Hayyam gibi dünyanın saygın ozan ve düşünürleri Alevi'dir. Kendini Sünni olarak adlandıran insanlarımız, Alevi olarak adlandıran kardeşlerimizin kapısında, ramazan boyu toplanıp, nöbet tutmalı, iftar açmalı, çay içip yemek yemelidir. Bu işareti koyup, insanımızı tedirgin eden potansiyel katiller, bu halkın Orta Çağ ölçüleri ile yaşamadıklarını, düşünmediklerini göstermesi gerekiyor. Hangi eve işaret konduysa, o ev herkesin iftarlığını, sahurluğunu alıp, kapısında yemek yenilen ev olmalı.