Elazığ'da Nevruz kutlamasını basmak istediler!

Elazığ'da Nevruz kutlamasını basmak istediler!
Elazığ'da Nevruz kutlamasını basmak istediler!
Elazığ'da BDP'lilerin düzenlediği nevruz kutlamasını protesto eden yaklaşık 500 kişilik ülkücü grubun kutlama yapılan alana yürümesini polis son anda önledi.

ELAZIĞ-  Elazığ'da nevruz kutlaması, BDP il binasından 500 metre uzaklıktaki İstasyon Meydanı'na yürüyüşle başladı. Aralarında BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak'ın da bulunduğu yaklaşık 300 kişilik grup, İstasyon Meydanı'nda nevruz ateşini yaktıktan sonra halaylar çekti.
BDP'lilerin kutlamaları sürerken, meydana yaklaşık 500 uzaklıktaki Gazi Caddesi üzerinde 500 kişilik ülkücü grup toplandı. 'Bozkurt' işareti yapan grup, BDP'lilerin kutlama yaptığı meydana yürüyüşe geti. Kentte geniş güvenlik önlemi alan polis, yürümek isteyen grubun önünü keserek, geçişlerini engelledi. Polis barikatını aşmak isteyen protestocu grup engellenince, bu kez İstiklal Marşı okuyup öğretmenevi önünde toplandı.

Protestocular burada yaptığı açıklamada, BDP'liler dağılana kadar bekleyeceklerini söyleyerek tekrar Gazi Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Polis aldığı önlemle grubun geçmesini engellemeye çalışırken, itiş- kakış yaşandı. Polis grubu engellerken, bu kez ara sokaklardan BDP'lilerin bulunduğu alana girmek isteyen protestocular ile polisler arasında kovalamaca bir süre devam etti. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1126001112600112

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürdün düşmanı - mohiqan

  gene Kürd'dür pisor adlı yorumcunun değindiği gibi orda toplananların yüzde 90'ı asimile olmuş Kürd evladlarıdır, geçenlerde meclis gündeminede taşınan bir Rehabilitastyon merkezindeki rehabilite edilen çocuklara Kürd olmanın ve Kürtçe konuşmanın zararları sakıncalarının çocuklara özellikle telkin edildiğini görmüştük, yıllarca bu devlet baskı zoru ile Kürd nüfusuna böyle etki etti, kimilerini sürdü batı illerine, kimilerini baskı zoruyla asimile etti, bir ekmeğin bile Türkçe istenilmek zorunda bırakıldığı süreçlerden geçti bu Kürd halkı; Elazığ,Antep,Erzurum,Erzincan, gibi Anadolu ile sınır olan Kürd illerindeki ülkücü olan Kürd kökenli gençlerin çok olmasının en büyük sebebi budur, devletin bilinçli uyguladığı baskı ve asimile politikasıdır...

  Bölmüşler.. - sidar418

  Kürtlerin kültürlerini kendilerine aitmiş gibi gösteren bu milliyetçi zihniyet ve buna göz yuman devşirme kürtler bu ülkeyi maalesef ki bölmüşler zaten..

  ASLINDA - pispor

  bu gösteriye katılanların yüzde doksanı asimile olmuş yada devşirme kürtlerdir ya.bunların ülkücülük ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur.

  milliyetci güruh - cihantan

  milliyetci güruh biraz daha gayret ederseniz ülkeyi bir ic savasin esigine getirebilirsiniz. Iraktan örnek al, suriyeden utan, sira iranda, ondan da ders al.

  İşte Irkçılık - FıratDicle

  Hani "Kürtler kardeşiniz" idi. Kendi toprakları üzerinde inandığı değerlere göre kabul ettiği bir bayramı kutlamak isteyen Kürtlere saldırıyorsunuz. Bayramlarını kutlamak için bile tahammül etmiyorsunuz. Sonra ortaya çıkıp "biz faşist değiliz, ırkçı değiliz, katliamcı değiliz." Eğer gücünüz yeterse ve de fırsat bulursanız yediden yetmişe Kürtleri katletmekten geri durmazsınız. Kaldı ki Kürtler Newroz bayramlarını kutlarken hiç kimseye zarar vermeden, müzik eşliğinde halay çekip, türkü söyleyip eğleniyorlar. Burada size ne gibi zararları dokunuyor ki, onları engellemek için saldırmaya geçiyorsunuz. Varın sizde gidin “Ergenekon çıkışlı” deyip başka yerde yumurta tokuşturun.

  .iyi halt ettiniz... - mesamma

  bu kahraman kardeşlerimizi yarın Diyarbakıdaki newruz kutlamalarını da protesto etmeye bekleriz ama diyarbakırda tabi.. :) Allah'tan elazığda bir avuç vatansever(naylon) var da rahat bir nefes alıyoruz..hepinize kocaman bir aferin..iyi halt ettiniz...

  - kullaniciadlikisi

  işte şu fotoğraftaki arkadaşlar gazı artık kimden ve nerden aldılarsa elazığı tapulu malları sanıp kardeşlerimizi kovmak istemişler. demokrasilerde eylem yapmayın denmez herkes protesto yapabilir ama eşkiyalık demokratik bir hak değildir.