Elazığ'da patlama: 3 ölü

Elazığ'da patlama: 3 ölü
Elazığ'da patlama: 3 ölü
Elazığ'ın Palu İlçesi kırsal kesiminde henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen patlamada, ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti.

RADİKAL-Elazığ'ın'ın Palu ilçesi Bozçanak Köyü, Hanönü Mezrası'nda 33 yaşındaki Çetin Yıldırım, çocukları 9 yaşındaki Ensar ve 3 yaşındaki Ecrin Yıldırım'ın yolda yürüdüğü sırada  iddiaya göre daha önceden menfeze yerleştirilen bomba infilak etti. Patlamada baba ile 2 çocuğu olay yerinde hayatlarını kaybetti. Olay, Palu İlçesi'ne bağlı Bozçanak Köyü Hanönü mezrası yakınlarında saat 17.00 sıralarında meydana geldi. Çetin Yıldırım, evde biriken çöplerini el arabasıyla dökmeye giderken yanına çocukları Ensar ve Ecrin'i de aldı. Evlerinden yaklaşık 20 metre mesafede bulunan ve zaman zaman su geçen dere üzerindeki menfezden geçişleri sırasında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama sesi üzerine bölgeye giden köylüler baba ile 2 çocuğununu cansız bedenlerini görüp, durumu yetkililere bildirdi.

Patlama ihbarı üzerine olay yerine Palu, Arıcak ve Kovancılar ilçelerinden ambulanslar sevk edildi. Bölgeye askeri birlikler ile Elazığ İl Jandarma Komutanlığı'ndan helikopterle olay yeri inceleme ekipleri de gönderildi. Patlamanın yaşandığı bölgede büyük bir çukur oluşurken, bölgede yapılan ilk incelemede patlamaya el yapımı bombanın neden olduğu belirlendi. Bombanın uzaktan kumandalı mı yoksa basma düzenekli mi olduğu araştırılıyor. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

PATLAMA JANDARMA KARAKOLUNA 500 METRE MESAFEDE OLDU 

Elazığ'ın Palu İlçesi Bozçanak Köyü Hanönü Mezrası'nda menfeze yerleştirilen ve Çetin Yıldırım ile çocukları Ensar ve Ecrin'in ölümüne neden olan bombanın bölgede bulunan Kayaönü Jandarma Karakolu'na 500 metre mesafede meydana geldiği belirtildi. Kayaönü Jandarma Karakolu'nda görevli askerlerin devriye ve göreve gittikleri zaman sık sık patlamanın meydana geldiği yolu kullandıkları ifade edildi. Patlamanın bulunduğu bölgede güvenlik şeridi oluşturan jandarma olay yeri inceleme ekipleri başka bir patlayıcının olup olmadığını belirlemek için dedektör köpeklerle arama yaptı. Patlamayla ilgili araştırma çok yönlü devam ediyor.
Patlamada 2 çocuğuyla birlikte hayatını kaybeden Çetin Yıldırım'ın Alacakaya İlçesi'nde bir maden ocağında işçi olarak çalıştığı ortaya çıktı. Eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Fatma Yıldırım sinir krizi geçirdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Elazığ Valiliği, Palu ilçesinde 3 kişinin öldüğü patlamayla ilgili ilk incelemede terör hadisesi olmadığı kanaatine varıldığını bildirdi.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, ilçenin Bozçanak köyü Hanönü mezrasında 17.00 sıralarında meydana gelen patlamada Çetin Yıldırım (33) ile çocukları 3 yaşındaki Ecrin ve 9 yaşındaki Ensar Yıldırım'ın olay yerinde hayatını kaybettiği belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:"Olayın hemen akabinde bölgeye sevk edilen güvenlik güçlerimizin yaptıkları ilk inceleme neticesinde patlamanın bir terör hadisesi olmadığı kanaatine varılmıştır. Palu Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgili adli soruşturma başlatılmış olup, olayın sebebi ile ilgili daha somut bilgilere ulaşıldığında kamuoyu ile paylaşılacaktır."

DHA