Elbirliğiyle 64 bin sıfırcı yetiştirdik

ÖSS tartışılırken
ÖSS'de 32 bin adayın 'sıfır' puan almasının yankıları sürerken, ilköğretimdeki manzara da aynı: 634 bin kişinin katıldığı Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) 64 bin öğrenci 'sıfır' çekti. Geçen yıl sayı 40 bin kadardı.
Bakan telaşsız
Sınavla 127 bin aday Anadolu, sosyal bilimler ve fen liselerine yerleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Çelik, sonuçlardan rahatsız görünmedi: "Bu sınavlarda dünyanın her yerinde benzer sonuçlar çıkması mümkün."
Şûra yapılacak
'Sıfırcı'ların aslında bazı soruları çözdüğünü belirten Çelik, şu bilgileri verdi: "Ortaöğretimde yeniden yapılandırma ve ÖSS ile ortaöğretim başarısının ilişkisi için şûra yapma kararı aldık. LGS de mecburi olacak."

ANKARA - Liselerin ardından ilköğretim okulları da 'sıfır puan' şoku yaşıyor. Lise öğrencilerinin ve mezunlarının girdiği Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) 32 bin öğrenci 'sıfır' çekerken, Liselere Giriş Sınavı'nda da (LGS) 64 bin öğrenci sıfır puan aldı. LGS'ye giren öğrenci sayısı ÖSS'ye girenlerin üçte biri olmasına rağmen 10 öğrenciden biri sıfır çekmiş oldu.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in dün açıkladığı LGS sonuçlarına göre, Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM)ağırlık standart puan olmak üzere iki puan türünde de birinciliği Galiye Aylin Tolunay elde etti.
Sınavda her iki puan türünde de ikinciliği Manisa Özel Körfez İlköğretim Okulu'ndan Muhammet Ayhan, İstanbul Özel Bilfen İlköğretim Okulu'ndan Kerim Kibaroğlu, İzmir Emlak Bankası Gazikent İlköğretim Okulu'ndan Nazım Şahin paylaştı. Çelik'in verdiği bilgiye göre, sınava 634 bin 787 öğrenci girdi. 127 bin 375 aday Anadolu, fen, sosyal bilimler liseleri ile çeşitli ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi. 13 bin 581 aday da Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerinin bazı bölümleri için mülakat sınavına girmeye hak kazandı. Yapılacak mülakat sonrasında, bu adayların üçte biri söz konusu okullara kesin kayıt hakkı elde edecek.
En başarılı il Ankara
Matematik-Fen Ağırlıklı Standart Puan ortalamalarına göre, sınavda en başarılı iller, sırasıyla Ankara, Çanakkale ve Edirne oldu. Türkçe-Matematik Ağırlıklı Standart Puan ortalamalarına göre de en başarılı il yine Ankara oldu. Geçen yılın en başarısızı Hakkâri en kötü üçüncü il olurken bu yıl en başarısız sonucu Ardahan aldı. Sınava giren 309 bin 507 kız öğrencinin yüzde 29.19'u, 325 bin 280 erkek öğrencinin yüzde 27.92'si bir ortaöğretim kurumuna yerleşti.
Sınava katılan 64 bin 598 öğrencinin puanı 0.5'in altında olduğundan değerlendirmeye alınmadı ve 'sıfır puan' kabul edildi. Geçen yıl bu durumdaki adayların sayısı 40 bin 586 iken, bu yıl bu rakam yüzde 59.1 artmış oldu.
Bakandan savunma
Bakan Çelik, ÖSS'den sonra 'sıfır puan' tartışmalarının devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Düşük başarıya sahip olan öğrenciler, sadece bizim ülkemizde mevcut değildir. Bu sınav sistemini, gerek ÖSS'yi, gerek LGS'yi dünyanın hangi ülkesinde uygularsanız, buna ABD ve Batı ülkeleri de dahildir, benzer sonuçlar almanız mümkündür. Buralarda liseyi bitirme düzeyine gelmiş ama henüz okuma yazmayı sökememiş insanların varlığı da bir gerçek. Ancak tamamen bardağın boş tarafını görerek, kendi kendimizi adeta küçük görmeye ve felaket tellallığı yapmaya, moral bozmaya kesinlikle gerek yoktur. Sıfır almanın veya puanı değerlendirmeye değer bulunmamış olmanın üzerinde durulması, gerekli analizlerin yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz."
'Başarısızlık trajik değil'
Çelik'e göre, ham puanı barajın altında kalan öğrencilerin 'sıfır' puan aldığı yorumları biraz yanlış. Sıfır alanların hiçbir soruyu doğru çözemediği yaklaşımı doğru değil, sorun yanlışların doğruları götürmesinden
kaynaklanıyor. Çelik 2004-ÖSS'de sıfırların artmasının nedeninin söz konusu sınava giren öğrenci sayısının 250 bin artması olduğunu ve bunun o kadar da trajik bir artış olmadığını savundu.
Bakan Çelik, ortaöğretimin yeniden yapılandırılması ve ÖSS ile ortaöğretimdeki başarının ilişkisi konusunda çalışmalarda bulunulacak bir şûra yapmayı kararlaştırdıklarını açıklayarak, "Önümüzdeki günlerde bu şûranın kapsamı, içereceği konular ve kimlerin davet edileceğiyle ilgili açıklama yapacağız" dedi.