Elbirliğiyle afet

Konya'da kendi kendine yıkılan 11 katlı apartmandan dün 17 kişinin cesedi çıkarıldı; 31 kişinin kurtarıldığı enkazda 100 kadar insan bulunduğu sanılıyor.
Kurtarma ekipleri, "Beton değil kum kazıyoruz. Koca binada en ince demir kullanılmış" diyor. Müteahhit kayıp, mimar ve mühendis için işlem başlatıldı.
Haber: MEHMET BÜYÜKARI / NEŞET KARADAĞ / KEREM PULGAT / ALİ GÜLERYÜZ / RIZA GERENİZ / YALÇIR İREŞ / HASAN BÖLÜKBAŞ / Arşivi

KONYA - Onlarca insana mezar olan Zümrüt Apartmanı, bir kum yığınına dönüştü.. Arama kurtarma ekipleri, "Beton, balyozu bırakın demir levyeyle bile deliniyor. Koskoca binada 6'lık olarak bilinen ince demirler kullanıldığı gibi çimento yerine adeta kum kazıyoruz" derken, müteahhit kayıp. Binanın mimarı ve mühendisi hakkında da yasal işlem başlatıldı.
Konya'nın Selçuklu ilçesindeki Kerkük Caddesi'nde önceki akşam 20.15'te çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından 17 kişinin cesedi çıkarılırken, 31 kişi yaralı kurtarıldı. Olayın ardından yaşanan kargaşa, dün yerini koordineli bir şekilde yapılan arama kurtarma çalışmalarına bıraktı. Yaklaşık 100 kişinin halen enkaz altında olduğu sanılıyor. Zemin katında dükkân olan 11 katlı 40 daireli bina, bayramı zehir eden olaydan sonra beş metre yüksekliğinde bir moloz yığınına döndü.
Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Ankara, Afyon, Antalya, Adana, Aksaray ve Eskişehir'den ekipler Konya'ya akın etti. Sivil Savunma, arama kurtarma ekipleri, AKUT ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerine kentteki belediye ve diğer kurtarma ekiplerinin de katılmasıyla en-kazda canlı bulma umuduyla çalışanların sayısı 400'e ulaştı. Ekipler gece boyunca eksi 4 derecede çalışmaları sürdürürken, çöken apartmanın yanındaki Yakut ve Platin apartmanları da boşaltıldı.
Valilik binada 144 kişinin oturduğunu açıklarken, Feritpaşa Mahallesi Muhtarı Bünyamin Karagül, apartmandan 38 kişinin ikamet kaydı olduğunu söyledi. Karagül, "Müteahhit mimar Ali Vedat Kaya da kayıtlarımızda apartmanda oturmuyor görünüyor" dedi.
Müteahhit mimar Ali Vedat Kaya'nın nerede olduğu henüz bilinemezken, aynı yıllarda Sille yolundaki yaptığı bir başka apartmanda da şikâyetler sonucu kolon güçlendirmesi yaptığı ortaya çıktı.
Umutlar tükenmedi
Binada kurtarma çalışmalarına katılanlar iş makinelerinin kullanılmasını istemedi. Sarsıntı ve ağır darbelerin daha fazla göçüğe neden olmaması için makineleri çalıştırmadıklarını belirten kurtarma ekipleri, "Balyozu bırakın demir levye ile bile beton deliniyor. Koskoca binada 6'lık olarak bilinen ince demirler kullanıldığı gibi çimento yerine adeta kum kazıyoruz" diye sitem etti.
Konya Dağcılık Arama-Kurtarma Kulübü Başkanı Arif Solmaz da binanın betonlarının çok kolay kırıldığını belirterek, "Kaçma esnasında birçok kişinin merdiven boşluklarında kaldığını tahmin ediyoruz. Bina burgu yaparak çöktüğü için katların yerini tahmin etmek de çok zor. Biz üç-dört gün daha enkazdan canlı çıkabileceğini düşünüyoruz" dedi.
'Binada çatlak vardı'
Bu arada yıkıntılardan sağ çıkan apartman sakinlerinden bazıları binada çatlaklar olduğunu söyledi. Birinci katında oturan Nesibe Tosun, sarsıntının ardından büyük bir gürültü duyduğunu söyledi. Kendisini dışarı attığı sırada binanın çöktüğünü belirten Tosun, "Annem, kardeşlerim göçük altında kaldı. Ne olduklarını bilmiyorum. Bina çatlaklarla doluydu. Altta tadilat yapıldığını duyduk" dedi. Çöken binada 3 yıldır oturduğunu söyleyen Kemal Sungar ise geçen perşembe gecesi kapıcının gece yarısı dairelerine geldiğini belirterek, "Aşağıda bir duman ve koku olduğunu söyleyip bizim de hissedip hissetmediğimizi sordu. Sabah baktık, hiçbir şey bulamadık" diye konuştu.
Ölenlerin isimleri:
Valilikten verilen bilgiye göre ölenlerden 14'ünün isimleri şöyle: Selin Küçükoğlu (2.5), Hatice Çağatan (50), Kezban Kıreli (50), Nuri Türkoğlu (25), Fazilet Türkoğlu (55), Serkan Özdil (25), Naciye Küçükoğlu (53), Şahit Öztürk (60), Mustafa Çağatan (15), Özlem Çağatan (24), Emine Akpınar (60), Abdurrahman Ulugüller (22), Saadet Öztürk, Ayşe Öksüz.'Fenni mesuliyet şartı yoktu'
Konya'da çöken binanın sorumlusu henüz ortada yok. Konya Valisi Ahmet Kayhan, "Binanın mimarlığını ve müteahhitliğini üstlenen Vedat Kaya ve Sedat Kaya hakkında yasal işlemler başlatıldı. Adli takip çalışmaları sürüyor" dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa ise çöken binanın altındaki mağazada iddia edildiği gibi sütun kesilmediğini söyledi. Özkafa, "Mağazada sütunlar kesilmemiş, fiziki tadilatta bulunulmamıştır. Sadece mağaza içindeki kolonlar ve direklerin üzeri ayna ya da ahşaplarla kaplanmıştır. Binaya üç ay önce belediyenin oturulamaz raporu verdiği bilgisi de yanlış. Ayrıca binanın statik durumunun zafiyet içinde olmasına ilişkin ne apartman sakinlerinden ne de başka birinden başvuru gelmemiştir.
Bina inşaatına 1994'te başlanmış, 2000 yılında da oturma izni verilmiştir. Bina yapıldığında beton, statik ve elektrik projesi şartı aranıyordu. Ancak fenni mesuliyet zorunluluğu daha yakın tarihte konuldu. Bu nedenle binanın fenni mesuliyetini taşıyan kişi yok" diye konuştu.


'Böylesini görmedim'
AKUT Ankara Birim Sorumlusu Hakan Korkut, binanın olduğu yere çökmesinin kurtarma çalışmaları açısından şanssızlık olduğunu söyledi. Canlılara ulaşmak için salon ve oturma odalarına öncelik verdiklerini belirten Korkut, "Ben Marmara depreminde bile böyle bir enkaz görmedim. Bina burgu yaparak olduğu yerde çökmüş. 11 katlı bina 1.5 kata düşmüş. Çalışmalar sırasında çok sayıda cesetle karşılaştık. Ancak önceliğimiz canlı bulmak olduğu için bunlara müdahale etmedik. Yukarıdan aşağıya inceleme araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Varsayımlara göre bina, kolon eksiltilmesi sonucu çökmüş olabilir. Çalışma sırasında betonlar ufalanıyordu, bu da binanın çürük yapıldığını gösteriyor" dedi.


Enkazda bebeğe hayat
Kimisi bayramlaşmaya gelmişti, kimisi alışveriş için çıktığı sırada bina çökmüştü. Bir anne enkazda bebeğini emzirdi, bir diğeri kızına yaşam alanı bırakıp öldü...

  • Enkaz altından oğluyla cep telefonuyla konuşunca sağ olduğu belirlenen Sevim Pişirici, 16 saat sonra yaralı olarak bulunup hastaneye kaldırıldı.
  • Çöken apartmanın 8. katındaki kayınpederine bayram ziyaretine giden Belge ailesinden Hülya Belge yaralı olarak kurtarılırken; eşi Ahmet Belge (38) ile çocukları Muhammet (6) ve Ahmet Sayit'e (3) ulaşılamadı. Ahmet Belge göçükten yaklaşık 20 dakika önce saat 19.57'de arkadaşı Fehmi Mıngır'a cep telefonuyla mesaj çekerek bayramını kutlamıştı.
  • Bayram nedeniyle Cihanbeyli ilçesine ziyarete giden Nuriye Yılmaz, televizyondan haberleri öğrenince Konya'ya döndü. Yılmaz, "Apartmanımız kâğıt gibi göçmüş. Nasıl bir binaymış şaşırıp kaldık. Eğer bayramı evde geçirseydik bizim evden altı kişi de burada olacaktı" diye konuştu.
  • Enkazdan anneleri Hatice Kübra Türkoğlu ile birlikte hafif yaralı olarak 7.5 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Fazilet ile kardeşi 1 yaşındaki Hüsniye'nin haykırışları gece boyunca hiç durmadı. Eşi Nuri ve kayınvalidesi Fazilet Türkoğlu'nun öldüğünden habersiz olan Hatice Kübra Türkoğlu, kurtarılmayı beklerken küçük kızı Hüsniye'yi emzirdiğini söyledi.
  • 8. katta oturan 57 yaşındaki Ahmet Türkoğlu, sallantının başladığı sırada misafirleriyle birlikte evde 13 kişi olduklarını söyledi. Türkoğlu, "10 akrabam göçük altında" dedi.
  • 9. katta oturan Şahin ailesi, olaydan 5 dakika önce alışverişten döndü. Ancak Şenay Şahin alacağı başka şeyler olduğunu söyleyerek tekrar çıktı. Döndüğünde apartmanları yerle bir olmuştu. Eşi Ekrem, çocukları Nevzat ve Estan ile kızkardeşi Müberra Türkmen ise içeride kalmıştı.
  • Konyaspor altyapı sorumlusu Süleyman Güzel, arama kurtarma timleri ile birlikte gece boyu enkaz kaldırma çalışmalarına katılırken, 2.5 yaşındaki bir kız çocuğunun bilincinin açık kalarak, yaşamasında önemli rol oynadı. Güzel, enkazda bir kadının kızına yaşam alanı bırakmak amacıyla kendisini feda ettiğini söyledi. Güzel, "Küçük kıza onu maça götüreceğimizi söyleyerek bilincini açık tutmaya çalıştım. Sonunda kurtuldu" dedi.