'Elbistan zehirleniyor'

Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy, Afşin-Elbistan Termik Santralı'nın filtre sisteminin sağlıklı çalışmaması nedeniyle ciddi...

KAHRAMANMARAŞ - Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy, Afşin-Elbistan Termik Santralı'nın filtre sisteminin sağlıklı çalışmaması nedeniyle ciddi çevre kirliliğine yol açtığını, kanser vakalarının arttığını
ileri sürdü. Çevre kirliliğinden Elbistan Ovası'nın zarar gördüğünü belirten Paksoy, "Çukurova Üniversitesi'nin bölgede yaptığı araştırmaya göre kanser vakalarında da büyük artış var. Bu yönde Ankara Onkoloji Hastanesi'nce düzenlenmiş raporlar elimizde mevcut" dedi.
Santralın halkın suyunu, havasını ve gıdasını kirlettiğini, bunu ölçmelerini sağlayacak cihazlarının dahi olmadığını belirten Paksoy, santralın A ünitesinin yol açtığı çevre sorunları çözümlenmeden, B ünitesinin devreye sokulduğunu ifade etti. Paksoy, şunları söyledi:
"B ünitesi için de Ceyhan Nehri'nden soğutma suyu alınacak. Bu çok tehlikeli. Ceyhan Nehri'ne ikinci bir bent inşa edildiğinde, nehir yatağından su akmayacak. Hem susuz kalacağız, hem nehir yatağı kuruyacak. Gerekli su Battal Köprüsü mevkisinden alınmalı."
Poyrazoğlu: Facia büyük
Elbistan Acil Kurtarma Derneği Başkanı Poyraz Poyrazoğlu da, santralın her yıl havaya 150 milyon ton zehirli gaz ve atık bıraktığını açıkladı. Poyrazoğlu, "Burada hava kirliliği dünya standartlarından 10 kat fazla. Küller bile havaya savruluyor. Kirliliğin ortaya çıkması istenmediği için 50 milyarlık bir ölçüm cihazı alınmıyor. Bölge büyük bir facianın eşiğinde" dedi.
(aa, dha)