Elçi yarın toprağa verilecek

Elçi yarın toprağa verilecek
Elçi yarın toprağa verilecek
Diyarbakır'da daha önceki çatışmalarda hasar gören kentin simgelerinden Dört Ayaklı Minare'de bir grup avukatla basın açıklaması yaptıktan sonra düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi yarın toprağa verilecek. Elçi'nin Twitter hesabına ölümünün ardından yakınları tarafından bir fotoğrafı konularak, "Hoşçakalın dostlar. İyilikle kalın' yazıldı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden  Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi yarın toprağa verilecek. Elçi'nin Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nden saat 10.00'da alınacak cenazesi Koşuyolu Parkı'na getirilecek. Elçi, burada saat 11.00'de yapılacak törenin ardından Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Bu arada Elçi'nin Twitter hesabına ölümünün ardından yakınları tarafından bir fotoğrafı konularak, "Hoşçakalın dostlar. İyilikle kalın' yazıldı.

 

ŞEHİT POLİSE TÖREN

Sur'da düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan polis memuru Ahmet Çiftaslan için de  yarın Diyarbakır'da tören düzenlenecek.Şehit polisin törenin ardından memleketi Kahramanmaraş'a uğurlanacağı belirtildi.

BARO AÇIKLAMASI

Öte yandan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu'ndan Tahir Elçisi'nin öldürülmesiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada Elçi'nin daha önce Twitter'dan "1990'lı yıllardan bu güne JİTEM'ci ağababalarınıza ve generallerinize boyun eğmedim, sizden mi korkacağım" paylaşımına dikkat çekildi. Açıklamada şöyle denildi:"Baro Başkanımız sayın Tahir Elçi, kendisine yönelen tehditlere karşı bu sözlerle cevap vermişti. Meslek hayatı boyunca insan hakları alanında çalışmalar yapan, bu uğurda gözaltına alınıp işkence gören, cezaevinde yatan meslektaşımızı ve başkanımızı bugün alçakça bir suikast sonucunda kaybettik. Baro olarak biz bu saldırının faillerini tanıyoruz, biliyoruz. Failler 1990'lı yıllarda Kürt Aydın'ı Vedat Aydın'ın ölümü ile başlayan seri faili meçhul cinayetleri işleyenler, göz yumanlar ve yargı önüne çıkarmakta imtina edenlerdir. Meslek hayatının önemli bir bölümünü bu tür ağır insan hakları ihlallerini ve faili meçhul cinayetleri, yargısız infazları ortaya çıkarmakla geçiren Baro Başkanımız, maalesef bu karanlık güçlerin hedefi olmuştur. Bir televizyon programında sarf ettiği görüşleri nedeniyle, siyasal olarak linç edilen, yargı tarafından hukuk dışı bir şekilde hakkında soruşturma başlatılarak gözaltına alınan ve yurt dışına çıkışı yasaklanan başkanımızın katledilmesinde, bu sürecin aktörlerinin de payı vardır. Nitekim olaydan hemen sonra bir grup meslektaşımızın ve Cumhuriyet Başsavcısı'nın katılımı ile yapılacak olan olay yeri incelmesi, provake edilerek engellenmiştir. Baro olarak başkanımıza yönelik gerçekleştirilen bu suikastın aydınlatılması için her türlü girişimde bulunacağız, cinayetin takipçisi olacağız, konuya ilişkin detayları da daha sonra kamuoyu ile paylaşılaşacağız. Baro Başkanımız'a yönelik bu alçak saldırıyı kınıyor, ailesine ve baromuz üyelerine baş sağlığı diliyoruz."

DHA